07.12
21:23

Έγινε Πόρσε με… Καρέρα στην κερκίδα!

Ξέσπασμα της ΑΕΚ και νίκη με 5-0 επί του Πανιωνίου υπό το βλέμμα του νέου τεχνικού της Μάσιμο Καρέρα ο οποίος βρέθηκε στο ΟΑΚΑ και… έφερε γούρι! Τρομερός Ολιβέιρα με χατ τρικ

Με διάθεση και όρεξη βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι «κιτρινόμαυροι» υπό την παρακολούθηση και του νέου τεχνικού της ομάδας που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Ο Πανιώνιος θα μπορούσε να… «παγώσει» το ΟΑΚΑ μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Αραμπούλι έφυγε μόνος πλάγια της περιοχής της ΑΕΚ, αλλά αντί για σουτ προτίμησε πάσα που ήταν κακή στον Μασούρα. Η ΑΕΚ στη συνέχεια απάντησε με ωραία συνεργασία των Ολιβέιρα και Λιβάγια όμως ο Μάλερμπ πρόλαβε να βγει και να μπλοκάρει. Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Ολιβέιρα όμως ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι και ο διαιτητής χωρίς να εμπιστευτεί τον VAR ακύρωσε το τέρμα με την φάση να είναι πολύ οριακή.

Στο 17ο λεπτό η ΑΕΚ και πάλι στην επίθεση με τον Ολιβέιρα από δύσκολη γωνια να πλασάρει και να νικά τον γκολκίπερ του Πανιωνίου για το 1-0. Έκτο γκολ για τον Πορτογάλο που έκλεψε την μπάλα από τους αμυντικούς του Πανιωνίου και έκανε ένα σούπερ τελείωμα. Η ΑΕΚ έλεγχε τον αγώνα και μάλιστα κατάφερε να διπλασιάσει σύντομα τα τέρματα της και πάλι με τον Πορτογάλο σκόρερ. Στο 28’ Ο Ολιβέιρα, μετά από την εκτέλεση του κόρνερ του Λιβάγια πάνω στη σύγχυση κατάφερε και σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Λίγο αργότερα ο Πορτογάλος ο οποίος έκανε απίστευτα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο έκανε τη πάσα στην περιοχή όμως δεν πρόλαβε κανείς να γίνει επικίνδυνος μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων. Στο 38’ ωραίο σουτ του Κρίστιτσιτς όμως η μπάλα πέρασε άουτ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ωραία ατομική προσπάθεια του Βέρντε ανάμεσα σε δύο ποδοσφαιριστές στην περιοχή όμως ο Ιταλός δέχθηκε τη κόντρα και έπεσε στη μικρή περιοχή.

ΠΑΡΕ ΝΑ ‘ΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ…

Σοβαρή και στο δεύτερο μέρος η Ένωση που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πανιώνιο να ελπίζει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο ο Πανιώνιος είχε καλή στιγμή για να σκοράρει όμως ο το πλασέ του Παπανικολάου εξουδετέρωσε με μεγάλη επέμβαση ο Μπάρκας για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον Χουλτ να πασάρει στην περιοχή όμως ο Κρστίτσιτς δεν έπιασε το σουτ με το αριστερό.

Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά και στην αμέσως επόμενη φάσηγ κέρδισε πέναλτι μετά από κάθετη του Μάνταλου και ανατροπή του Ολιβέιρα στην περιοχή. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-0 παράλληλα με το δεύτερο του χατ τρικ με τα χρώματα της Ένωσης.

Στο 77’ η ΑΕΚ τετραπλασιάζει τα τέρματα της με ένα υπέροχο τέρμα που βάζει υποψηφιότητα ως καλύτερο της αγωνιστικής. Ο Βέρντε εκτέλεσε φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πήγε απευθείας στο γάμα του γκολκίπερ του Πανιωνίου για το 4-0. Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία μάλιστα και στο 82’ όταν ο Σαμπανατζοβιτς πάσαρε στον Αλμπάνη κι αυτός φάτσα με την εστία έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Ωστόσο η ΑΕΚ δεν έμεινε εκεί καθώς λίγο πριν το φινάλε έκανε το 5-0 με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο αρχηγός της Ένωσης ελευθερώθηκε υπέροχα έκανε το σουτ το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστισιτς (76’ Αλμπάνης), Γαλανόπουλος, Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάγια (72’ Σαμπανάτζοβιτς), Ολιβέιρα (79’ Γιακουμάκης)
Πανιώνιος: Μάλερμπ, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (60’ Εμμανουηλίδης), Κόρμπος, Παπανικολάου, Άρτσε, Μασούρας, Αραμπούλι (44’ Τσιλούλης)