30.11
19:07

Παλικαρίσια νίκη της Βασίλισσας επί του Προμηθέα

Η ΑΕΚ επικράτησε του Προμηθέα σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με 73-68 με προστάτες τους Γκίκα, Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ, μπροστά σε 4000 φίλους της

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με απανωτά τρίποντα του Στέφαν Γιάνκοβιτς προηγήθηκε με 11-5 στο 2′. Η Βασίλισσα βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 7 πόντους (18-11), όμως στη συνέχεια ο Προμηθέας αντέδρασε. Ήταν κοντά στο σκορ, η άμυνα του είχε κλείσει καλά τον Λάνγκφορντ και στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου έβαλε μερικά τρίποντα με αποτέλεσμα το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι 25-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και η αμυντική της λειτουργία στα πρώτα λεπτά ήταν καλή, έπειτα παρουσίασε μία χαλαρότητα την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας. Αρχικά, οι Πατρινοί μείωσαν στον πόντο (27-26) και στη συνέχεια πήραν τα ηνία του παιχνιδιού παίρνοντας και το προβάδισμα με 32-34. Η Βασίλισσα, ακολουθούσε από κοντά, μερικές επιθέσεις δε τις βγήκαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση της, αλλά ο Προμηθέας με πρωταγωνιστή τον Λίποβι κρατούσαν το προβάδισμα (48-53). Εν συνεχεία, ο Δικέφαλος με ένα γρήγορο σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (54-53). Στα εναπομείναντα λεπτά της περιόδου, διατήρησε το καλό της πρόσωπο η ΑΕΚ γι’ αυτό και η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 61-55.

Στην τελευταία περίοδο, η Βασίλισσα μπήκε αρκετά νευρικά στο παρκέ, χωρίς όμως ο Προμηθέας να την πλησιάσει. Στην συνέχεια όμως οι Πατρινοί ισοφάρισαν με 63-63 και πίεσαν αρκετά την ΑΕΚ, η οποία με προστάτες τους Γκίκα και Λάνγκφορντ καθάρισε το παιχνίδι. Το τελικό σκορ “έγραψε” 73-68