27.11
18:10

«Σκόρπισε» τη Δράμα η ΑΕΚΑΡΑ

Κώστας Κοσικίδης

Άνετο απόγευμα για τους Μάγκες στη Δράμα που πέρασαν σαν… τυφώνας και σκόρπισαν την τοπική ομάδα στους πέντε ανέμους (18-46) φτάνοντας σε μία ακόμα νίκη στο Πρωτάθλημα.

Ιδανικά ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις των Κιτρινόμαυρων για τον Νοέμβριο, καθώς κατάφεραν να πάρουν ένα σερί απόλυτων νικών σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η Δράμα δεν κατάφερε να τους βάλει δύσκολα αλλά ούτε και να βγάλει κάποια αντίδραση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έτσι η ομάδα του Δημητρούλια πανηγύρισε μία ευρεία νίκη, με την διαφορά να εκτοξεύεται στα 28 γκολ (!).

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα, να πάρει γρήγορα προβάδισμα και με διαφορά έξι γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με το σκορ στο 0-6. Η Δράμα έκανε την προσπάθεια της να μειώσει, χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα με τους Κιτρινόμαυρους να ανεβάζουν την διαφορά στα 8 γκολ, με το σκορ στο 5-13.

Στη συνέχεια η Ένωση πήγαινε με πατημένο γκάζι με αποτέλεσμα να ανεβάσει κι’ άλλο τον δείκτη του σκορ, κάνοντας το 8-20 και ανεβάζοντας την διαφορά στο +12. Τα πράγματα δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να σημειώνει άλλα δυο γκολ και να δέχεται ένα, σχηματίζοντας το 9-22 και την διαφορά στο +13.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκαν οι Μάγκες και στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας μάλιστα ρυθμό και το μέγεθος της διαφοράς (15-40). Ο Χόγκας βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και πέτυχε μεγάλο αριθμό τερμάτων στο δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ.

Όσο περνούσε η ώρα, τα λεπτά που απέμεναν ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρά, με την Ένωση να κάνει… περίπατο στη Δράμα και να νικά με 28 γκολ διαφορά (18-46) την τοπική ομάδα για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 0-5, 3-9, 5-11, 7-16, 8-20, 9-22 (ημιχρ.), 11-26, 12-31, 12-34, 13-37, 17-43, 18-46