26.11
09:15

Πρώτη ήττα μετά από 24 νίκες για τους Πρωταθλητές

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος, δεν κατάφεραν να “κλείσουν” νικηφόρα τον πρώτο γύρο του Πρωταθλήματος, πληρώνοντας τις σημαντικές απουσίες (Θανασάι, Σκουτέλης), αλλά και την ατυχία (2 δοκάρια).

Παρά την ήττα, η “Ένωση” παραμένει μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με διαφορά 4 βαθμών από τον δεύτερο ΑΣΕ Δούκα (δείτε τη βαθμολογία εδώ).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Ολυμπιάδα έδειξε ικανή να απειλήσει στην κόντρα. Στο 9′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ το οποίο εκτέλεσαν με κοντινή πάσα και ο Φλώρος με σουτ έκανε το 0-1.

Η Ολυμπιάδα δεν έμεινε εκεί και με υποδειγματική κόντρα στο 12′, έκανε το 0-2, βάζοντας δύσκολα στους “κιτρινόμαυρους”. Παρά το αρχικό σοκ, οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα δεν το έβαλαν κάτω και στο 14′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ταρνανίδη. Στο 16′ η ΑΕΚ μείωσε σε 1-2 με τον Αρτινό με όμορφη κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο “Δικέφαλος” έδειχνε ικανός να φτάσει και στην ισοφάριση (17′ Πάνου σουτ κατέληξε σε κόρνερ), αλλά στο 19′ οι φιλοξενούμενοι με νέα γρήγορη αντεπίθεση σημείωσαν το 1-3 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ τα έδωσε όλα για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Στο 25′ ο Αρτινός είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, ενώ στο 30′ και το 32′ Πάνου και Αρτινός έφτασαν κοντά στο γκολ, χωρίς να τα καταφέρουν όμως.

Στο 35′ ο Πάνου με δυνατό σουτ ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκίπερ σε μεγάλη επέμβαση, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά εξαπέλυσε “κεραυνό” που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και τη γραμμή.

Στη συνέχεια ο Ντάτης δεν αντιλήφθηκε το fair play και σκόραρε, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί παρεξήγηση, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ άφησαν την Ολυμπιάδα να σκοράρει για να επανέλθει η διαφορά στα 2 τέρματα (2-4). Η ΑΕΚ έχασε και 10μετρο στη συνέχεια, με τον Ντάτη 30″ πριν το φινάλε να σκοράρει για το τελικό 3-4.

ΑΕΚ – ΑΣ Ολυμπιάδα 3-4