22.11
21:28

Έκανε το πρώτο βήμα η ΑΕΚΑΡΑ!

Οι Μάγκες πάτησαν τους Βόσνιους και επικράτησαν επί της Βογκότσκα με 22-41, κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στους “16” του Challenge Cup. Υψηλή απόδοση απ’ όλη την ομάδα, συγκλονιστικός ο κόσμος της ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά, μπαίνοντας αρκετά νωθρά στο ματς, με αποτέλεσμα η Βογκότσκα να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, δημιουργώντας το 4-2. Η Ένωση προσπάθησε να βελτιώσει την άμυνα της και με αποτελεσματική επίθεση, έκανε το 6-8 και έφερε το ματς τούμπα και παίρνοντας διαφορά δυο γκολ με το συμπλήρωμα του πρώτου τέταρτου.

Στη συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι έφεραν κυριολεκτικά την ανατροπή στο ματς, καθώς ανέβασαν την διαφορά στα εφτά γκολ με το σκορ στο 9-16. Οι Μάγκες όμως πάτησαν γκάζι στην εξέλιξη του ματς με αποτέλεσμα να φύγουν με εννιά γκολ διαφορά και το σκορ στο 11-20, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με σπασμένα φρένα, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στα δώδεκα γκολ, με το σκορ στο 15-27. Η πολύ καλή επιθετική λειτουργία της ομάδας και λιγότερο ο Κοσάνοβιτς και η άμυνα έφεραν την συγκεκριμένη διαφορά στο παιχνίδι.

Οι Μάγκες απ’ εκεί και έπειτα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο το παιχνίδι, ενώ οι Βόσνιοι έβλεπαν ότι δεν μπορούν να μπουν στο ματς σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα το σκορ να ανέβει στο 19-35 με την Ένωση να έχει το +16 υπέρ της δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Όσο η ώρα περνούσε η ΑΕΚ έδειχνε κυρίαρχη του παιχνιδιού και παρότι προσπαθούσαν για να μειώσουν οι Βόσνιοι, σε κανένα σημείο του ματς δεν απείλησαν, παρότι η Ένωση έφτασε σε σημείο στο τελευταίο τρίλεπτο να χάσει τρία πέναλτι και να έχει και δυο δοκάρια. Παρόλα αυτά όμως, κατάφερε να επικρατήσει με 22-41 επί της Βογκότσκα και να κάνει το πρώτο της βήμα για πρόκριση στους “16” του Challenge Cup.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο κόσμος της ΑΕΚ για ακόμα μια φορά φέτος ήταν συγκλονιστικός, δίνοντας ρυθμό και φτιάχνοντας με την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια.