19.11
20:53

Ράστα βράστα ΑΕΚ…

Σε ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι ελέγχει ή ότι ακόμα μπορεί να κάνει και… περίπατο καθώς προηγούνταν στο ημίχρονο, η Ένωση αφέθηκε στις ορέξεις των Γερμανών, έκανε ένα κάκιστο 3ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στο τέλος με 75-79

Με τους Γκίκα, Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρος, Χρυσικόπουλο, Μαυροειδή στην αρχική της πεντάδα, η ΑΕΚ είχε 3/5 τρίποντα για το 13-9 στο πέμπτο λεπτό που την έβαλε από νωρίς στον ρόλο του αφεντικού. Με καλή κυκλοφορία και συνέπεια στην άμυνα οι κιτρινόμαυροι πήγαν και στο +7 (16-9), ωστόσο στο φινάλε της περιόδου το 18-18 ήταν αποτέλεσμα των πέντε εύκολων λαθών που βοήθησαν τη Ράστα Βέχτα να ισορροπήσει το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι δεν ήταν ιδιαίτερα… λαμπερή.

Οι Γερμανοί πήγαν και στο +4 (18-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όταν η ΑΕΚ έπαιξε με τον Τσάλμερς στον άσσο, η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλό ρυθμό και αποτελεσματικότητα, μέχρι να τρέξουν ένα σερί 9-0 για να περάσουν μπροστά με 38-31 προς τα τέλη του πρώτου μέρους και να πάνε στα αποδυτήρια με το +7 που τους έδινε ακόμη πιο ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Η Ράστα Βεχτα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 σε δύο λεπτά, πέρασε μπροστά (40-41), όμως εκεί ο Σαντ-Ρος έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα για το 46-41 και έκοψε τη φόρα των αντιπάλων του με την τρομερή αποφασιστικότητά του. Το ματς έγινε πολύ πιο ελκυστικό, η ΑΕΚ δεν ήταν όμως στο επίπεδο που έπρεπε, ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα, έκλεισε την περίοδο στο -7 (55-62) με κακές αποφάσεις και στις δύο άκρες του παρκέ και μπήκε σε μια κατάσταση που μέχρι το ημίχρονο έμοιαζε πολύ μακρινή.

Δύο καλάθια του Γουέινραϊτ έγραψαν το 55-66 στο 31′ και κάπου εκεί η ΑΕΚ βρέθηκε πραγματικά με την πλάτη στον τοίχο. Γουέινραϊτ ήταν απολαυστικός, έκανε και το 61-70 στο 34′, όμως ο τραυματισμός του Τρέβις Σίμπσον (γύρισε τον αστράγαλό του) προβλημάτισε τους Γερμανούς. Μερικά αντικείμενα που έπεσαν στο παρκέ στο 35′ ήταν η άσχημη εικόνα της αναμέτρησης, με τον Λάνγκφορντ να συνεχίζει να βρίσκει σίδερο και την ομάδα του να μη γυρίζει το ματς για να ηττηθεί στο φινάλε από μια ομάδα που συνολικά ήταν ανώτερη σε αυτό το σαραντάλεπτο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 21 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 11 (2/5 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσάλμερς (0/1 τρίποντο, 1 λάθος σε 5:34), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Βλάντο Γιάνκοβιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής

ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Κάλες): ΝτιΛέο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουέινραϊτ 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 11 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ράισχελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλούτεν