16.11
20:02

«Πάτησε» τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη

Νίκος Κλεισαρχάκης

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Ένωση (68-77) που με κόντρα διαιτησία και επιθέσεις από τους οπαδούς στον πάγκο της ΑΕΚ, κατάφερε η ομάδα να περάσει αλώβητη από το Ιβανώφειο. Διαστημικός για ακόμη μία φορά ο Λάνγκφορντ με 35 (!) πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά με τις δυο ομάδες να κοντράρονται στο σκορ (4-4) στα πρώτα λεπτά. Οι Κιτρινόμαυροι όμως κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Λάνγκφορντ αρκετά εύστοχο (9-18). Ο Ηρακλής απάντησε με ένα δικό του σερί και μείωσε (13-20) με το σκορ δεκαλέπτου να γράφει 20-24.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα (27-24) με τον Χάλαν και τον Ντέιβις αρκετά εύστοχους. Ο Γκίκας έβαλε εκ νέου μπροστά την ΑΕΚ (37-38) και έτσι παρέμεινε για το υπόλοιπο του χρόνου. Ματσιούλις και Λάνγκφορντ πέτυχαν σημαντικά τρίποντα και έστειλαν την Βασίλισσα στα αποδυτήρια στο +4 (42-46).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Βασίλισσα μπήκε δυνατά στο Ιβανώφειο και διεύρυνε την διαφορά (49-54) με τον Λάνγκφορντ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε. Κάποια αμυντικά ριμπάουντ της Ένωσης βοήθησαν στο να αυξήσουν την διαφορά και η ΑΕΚ να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο στο +11 (52-63).

Η επόμενη περίοδος, όμως, είχε αρνητική εξέλιξη για την ΑΕΚ. Σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Γιάννης Καστρίτης για την ομάδα του, την οποία ο Ηρακλής εκτελούσε άψογα σε αντίθεση με τις… εκτελέσεις των “κιτρινόμαυρων”. Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς καλάθι για πάνω από 4′ στην τέταρτη περίοδο (0/4 σουτ), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 59-63. Στο 35′ μάλιστα, ο Σούλερ με κλέψιμο και δικό του καλάθι (και φάουλ) κατάφερε να μειώσει στον πόντο!

Τη λύση, όμως, την έδωσε ο Γκίκας που με τρίποντο έσπασε το… ρόδι στην τέταρτη περίοδο για τους “κιτρινόμαυρους”, για να ακολουθήσει νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον συνήθη ύποπτο Λάνγκφορντ που έφτασε τους 31 πόντους. Έτσι, η ΑΕΚ πήρε νέα διαφορά 8 πόντων (61-69) και μία μεγάλη ανάσα στο ματς. Ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό (66-71), ωστόσο ο Λάνγκφορντ έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους με νέο δικό του καλάθι, για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι (έκλεισε στο 68-77).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Σούλερ 11 (1/6 τρίποντα), Ζάρας 8 (0/4 τρίποντα), Χάνλαν 10 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 8/10 βολές), Οκερέαφορ 5 (1), Ντέιβιτς 16 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης 4 (1/5 τρίποντα), Γεωργαλάς 4.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 35 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 15/17 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς Β. 2 (0/4 σουτ, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 12 (2), Μαυροειδής, Γιάνκοβιτς Στ. 10 (2), Τσάλμερς 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 3 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 4, Σλότερ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 14/24 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 25/34 βολές, 35 ριμπάουντ (24+11), 10 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 12/28 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 26/32 βολές, 35 ριμπάουντ (22+13), 9 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.