16.11
18:35

Κέρδισε ΤΣΣΚΑ και… ρεζέρβες ο Αρης!

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Άρη ο Μίκαελ Ένινγκ με τον Λάρσον στην κορυφή της επίθεσης και τους νεαρούς Μπακούτση και Μαρμαρίδη να παίρνουν φανέλα βασικού, όπως και ο Τσιλιγγίρης, που θα κληθεί να καλύψει το κενό που αφήνουν Κουέστα (τραυματίας) και Έμαν (τιμωρημένος).

Ο Γερμανός τεχνικός παρέταξε αρκετούς από τους αναπληρωματικούς της ομάδας, μένοντας ικανοποιημένος από την εικόνα και την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Άρης πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά, με τους ποδοσφαιριστές του Μίκαελ Ένινγκ να δείχνουν ιδιαίτερα δραστήριοι και στο 5ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη ευκαιρία για τους «κιτρινόμαυρους»,  με τον Τόνσο να κάνει ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Σοτίροβ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Στο 10′ ήρθε η πρώτη προειδοποιητική… βολή από τους παίκτες του Άρη, με τον Λάρσον να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά μπαίνοντας στην περιοχή της ΤΣΣΚΑ. Ο Σουηδός γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, όμως το σουτ του Τόνσο κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η στιγμή των Βούλγαρων να απειλήσουν, με τον Τζέφερσον να πιάνει δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Τσιλιγγίρης έδειξε τα αντανακλαστικά του, μπλοκάροντας με σταθερότητα την μπάλα, αποσοβώντας τον όποιο κίνδυνο πήγε να δημιουργηθεί για τον Άρη.

Η επιθετικότητα των παικτών του Άρη συνεχίστηκε και μετά την συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών της φιλικής αναμέτρηση, με τον Τόσνο στο 16ο λεπτό να χάνει ακόμη μια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως ότι δεν κατάφερε ο Αργεντινός στο 16′, το κατάφεραν οι συμπατριώτες του, Μαρτίνεζ και Μαντσίνι, που συνδυάστηκαν τρία λεπτά αργότερα, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σοτίροβ.

Στα επόμενα λεπτά η ΤΣΣΚΑ, προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, βγάζοντας κάποιες επιθετικές ενέργειες, χωρίς ωστόσο να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Τσιλιγγίρη, που σε όσες στιγμές χρειάστηκε να επέμβει, επέδειξε σταθερότητα.

Οι παίκτες του Άρη αφού απορρόφησαν την επιθετικότητα των Βούλγαρων, κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 38′ ο Μαντσίνι έπιασε δυνατό σουτ με τον Σοτίροβ να αποκρούει ασταθώς. Ο Λάρσον πήρε το ριμπάουντ, έστρωσε στον Τόνσο, που δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Έδωσε ακόμη περισσότερες ευκαιρίες ο Ένινγκ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι προπονητές των δύο ομάδων προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, με τον Μίκαελ Ένινγκ να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Διαμαντόπουλο, αλλά και τους νεαρού Μπακαλιάννη, Παρίση και Σενγκέργκη, που πήραν την ευκαιρία να δείξουν πράγμα στον Γερμανό προπονητή των «κιτρινόμαυρων».

Οι πολλές αλλαγές, είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης, με τον Άρη να διατηρεί τον έλεγχο των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, με τους Τόνσο, Μαρτίνεζ και Μαντσίνι, να αποτελούν την κύρια πηγή κινδύνων για την άμυνα της ΤΣΣΚΑ.

Στο 66ο λεπτό, μάλιστα, οι παίκτες του Άρη έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία για να φτάσουν και σε τρίτο γκολ, όμως το σουτ του Μαρτίνεζ μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Σαλαμάνοφ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Η διάθεση των παικτών του Άρη να αποδείξουν την αγωνιστική τους ετοιμότητα ήταν μεγάλη και μέσα σε δύο λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, Τόνσο και Μαρτίνεζ, έχασαν ακόμη δύο καλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, όμως ο Σαλαμάνοφ επέδειξε γρήγορα αντανακλαστικά και αποσόβησε και στις δύο περιπτώσεις τον κίνδυνο για την ομάδα του.

To τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, βρήκε τον Μίκαελ Ένινγκ, ικανοποιημένο από την εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του, με τον Γερμανό τεχνικό να «κερδίζει» αρκετές από τις… ρεζέρβες της ομάδας.

Άρης (Μ. Ένινγκ): Τσιλιγγίρης (46′ Παρίσης), Σόουζα, Δεληζήσης (57′ Μπακαλιάννης), Μπακούτσης (80′ Ρόουζ), Mπα (46΄ Διαμαντόπουλος) Μενέντες (70′ Σάσα), Μαρμαρίδης ( 70′ Σενγκέργκης), Μαρτίνες, Τόνσο, Μαντσίνι (90′ Ιντέγε), Λάρσον.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Μ. Κρούσιτς): Σοτίροβ (46′ Σαλαμάνοφ), Γκαλάμποβ, Αμπεντόσα (46′ Νταβίντοφ), Τέλες, Τόμας, Πίντο (66′ Τσέρνοφ), Τιάγκο, Κάρεϊ (89′ Ιβάνοφ), Σόλομον (80′ Γιορτνάνοφ), Εβάντρο (46′ Μπούτσκοβ), Σο (46′ Γουάτ).

Πηγή: sdna.gr