13.11
21:04

Πάτησε κορυφή με Λάνγκφορντ… εκτελεστή!

Οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν ψυχικά αποθέματα στο τέλος και ενώ τους προσπέρασε η Μπούργος λίγα λεπτά πριν την λήξη, πήραν σημαντική νίκη (74-66) και πάτησαν κορυφή. Τα έκανε όλα ο Κίθ Λάνγκφορντ, η φάση του αγώνα από τον Σαντ Ρος, ολιγόλεπτο ντεμπούτο για τον Μάριο Τσάλμερς.

Η Ένωση πέτυχε την νίκη που την έβαλε στην κορυφή, έχοντας συγκάτοικο την Χάποελ Ιερουσαλήμ η οποία ηττήθηκε στην Γαλλία από την Ορτέζ. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν ψυχικά αποθέματα και έναν Λάνγκφορντ σε τρομερή φόρμα (30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι της ΑΕΚ, όμως η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα που δεν μπορούσε να προκαλέσει ανησυχία στην ομάδα. Στο τέλος όμως, το ματς… στράβωσε με την Μπούργος να περνά μπροστά και την Βασίλισσα να κυνηγάει.

Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ κατάφεραν και ανέτρεψαν το εις βάρος σκορ, με την συνεισφορά όλων των υπόλοιπων παικτών δείχνοντας την μεγάλη βελτίωση που παρατηρείται το τελευταίο διάστημα στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο και κράτησαν τους Ισπανούς σε χαμηλό σκορ, οι οποίοι έχουν μ.ο 90 (!) πόντους ανά αγώνα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους Κιτρινόμαυρους, έχοντας τον Λάνγκφορντ σε πολύ καλή κατάσταση και η διαφορά έφτασε στο +6 νωρίς (10-4). Ένα σερί όμως της Μπούργος έφτασε το σκορ στην ισοπαλία (16-16), όμως η ΑΕΚ αντέδρασε με μεγαλύτερο δικό της σερί για το τελικό +9 (28-19) με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν νωθρά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσαν χώρο στην Μπούργος να μειώσει τη διαφορά (32-25). Στη συνέχεια όμως, κάποια «μεγάλα» καλάθια του Ματσιούλις, Λάνγκφορντ και Σαντ Ρος έδωσαν μεγαλύτερη διαφορά στην ΑΕΚ πριν το ημίχρονο, για να πάνε στα αποδυτήρια στο +9 (42-33).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Δυναμικό ξεκίνημα για την Βασίλισσα που είχε καλές αμυντικές τοποθετήσεις αλλά και καλές επιθετικές προσπάθειες. Έφτασε την διαφορά στο +11 (48-37). Η Μπούργος μείωνε το σκορ και έβρισκε καλάθια (55-50), δίχως όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική για την ΑΕΚ. Ο Κίθ Λάνγκφορντ όμως με ένα buzzer beater τρίποντο έκανε το +8 (58-50) για το τρίτο δεκάλεπτο.

Το -8 του 30ου λεπτού έγινε +2 (64-66) για την Μπούργος με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος. Έκτοτε όμως, η ισπανική ομάδα δεν σκόραρε. Αντ’ αυτού είδε τον Νίκο Γκίκα και τον Κιθ Λάνγκφορντ να πετυχαίνουν δύο σερί τρίποντα, την ΑΕΚ να βγάζει συνεχόμενες άμυνες και το παιχνίδι να καταλήγει στην πλευρά της Ένωσης (74-66), που έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες στο BCL. Η φάση του αγώνα όμως ανήκει στον Σαντ Ρος, με την τρομερή τρίπλα και το εξίσου τρομερό κάρφωμα σε κομβικό σημείο του αγώνα, δίνοντας ψυχολογία και σημαντικούς δυο πόντους στην ομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 30 (6/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλότερ 5 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 2 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπενίτε 6 (3 ασίστ), Κλαρκ 7 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2 (1/8 σουτ), Βέγκα 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 15/26 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 17 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μπούργος: 19/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 13/19 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 16 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, η ΑΕΚ υποδέχεται τη Ράστα Βέχτα (19/11, 19:00), ενώ η Μπούργος παίζει μια μέρα αργότερα στο γήπεδό της με αντίπαλο την Χάποελ Ιερουσαλήμ (20/11, 21:30).