11.11
09:35

Πρέπει να μάθει να… κερδίζει

Το τελευταίο μισάωρο του ματς με τον Παναθηναϊκό ήταν καταστροφικό για να μπορέσει η ΑΕΚ να γνωρίσει εν’ τέλει την ήττα απ’ τους Πράσινους

Ένα  κακό κοντράστ συναισθημάτων έτυχε να βιώσει ο οργανισμός της ΑΕΚ στο χθεσινό ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση είχε στο πρώτο ημίχρονο ένα απ’ τα πιο αποτελεσματικά πρώτα της ημίχρονα, καθώς κατάφερε να προηγείται με 0-2 επί των Πρασίνων, κάνοντας γκολ όποια καλή ευκαιρία είχε δημιουργηθεί

Όμως, την καλή της παρουσία στο ματς δεν την συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας δυο ευκαιρίες για τρίτο και τέταρτο γκολ.

Απ’ εκεί και έπειτα όμως, ήρθε το… χάος για την ΑΕΚ που έδειχνε να μην μπορεί, να κρατήσει το σκορ, παρότι προηγούταν με δυο γκολ διαφορά απ’ τον Παναθηναϊκό και μέσα σε τρία λεπτά το ματς είχε έρθει τούμπα και στα ίσα, με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν σε 2-2 και ήταν θέμα χρόνου για να γίνει και το 3-2, που έγινε στη συνέχεια προς το τέλος του ματς.

Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν για ακόμα μια φορά, την έλλειψη προσωπικότητας για να κρατήσει τέτοια παιχνίδια υπέρ της, καθώς ήταν ανεξήγητο απ’ το 0-2 που είχαν προβάδισμα υπέρ τους, να καταφέρουν σε ένα μισάωρο να ηττηθούν στο ΟΑΚΑ απ’ τον Παναθηναϊκό των χιλίων προβλημάτων.

Η Ένωση έχει δημιουργήσει και διατηρεί μια ηττοπάθεια στις τάξεις της και μεταξύ των παικτών της, ακόμα και με τον προπονητή της, ειδικά σε τέτοια κρίσιμα παιχνίδια τα λεγόμενα ντέρμπι, βγάζοντας πλέον «κομπλεξισμό» ότι δεν μπορεί να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Το συγκεκριμένο ντέρμπι ήταν το 11ο που η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη και έφυγε πάλι με σκυμμένο το κεφάλι, με τις ευθύνες να βαραίνουν αρκετούς, αλλά με πρώτο και καλύτερο τον Νίκο Κωστένογλου, που παρότι έδειξε ιδιαίτερα διαβασμένος στον τρόπο παιχνιδιού του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, στην εξέλιξη του αγώνα έδειχνε «ζαλισμένος» απ’ την διαχείριση του ματς και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.