11.11
00:21

Νίκησε η ΑΕΚ, αλλά έχασε βαθμό!

Τα κορίτσια της ΑΕΚ επικράτησαν με 3-2 σετ εκτός έδρας επί του ΖΑΟΝ για την 5η αγωνιστική της Pre League, αλλά έχασαν βαθμό.

Τη νίκη με 3-2 σετ πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στην Κηφισιά κόντρα στον ΖΑΟΝ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Pre League. Η “Ένωση” αν και προηγήθηκε με 0-1 και 1-2 σετ, δεν κατάφερε να “καθαρίσει” το παιχνίδι και να κατακτήσει τους 3 βαθμούς, φτάνοντας τελικά στο τελικό 2-3.

Το ντεμπούτο της με τα “κιτρινόμαυρα” έκανε η Πένυ Καραγκούνη που συνέβαλλε τα μέγιστα στην επικράτηση του “Δικεφάλου”.

Η ΑΕΚ με τους δύο βαθμούς της νίκης έφτασε τους 11 βαθμούς, ενώ είναι 1 βαθμό μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δείτε τη βαθμολογία εδώ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι αθλήτριες του Γιώργου Μπακοδήμου προηγήθηκαν με 1-3 και 2-4, αλλά οι γηπεδούχες αντέδρασαν με σερί 7-1 (9-5). Με την Ράπτη να παίρνει δύσκολους πόντους και την Καββαδία να δίνει επίσης επιθετικές λύσεις, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 11-11, ενώ η Κουντουρά έδωσε “αέρα” δύο πόντων (15-17). Με το μπλοκ της ΑΕΚ να ανεβάζει… ρυθμούς ο “Δικέφαλος” έκανε το 0-1 στα σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε πιο δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-0. Νομικού και Μπίσκου δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις μπάλες εύκολα με τη διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα (8-5, 10-6). Η Καραγκούνη πήγε στο σερβίς και έδωσε σημαντικές ανάσες στην ΑΕΚ, που μείωσε σε 11-10. Ωστόσο, η απάντηση του ΖΑΟΝ ήταν άμεση που “χτύπησε” στην υποδοχή της “Ένωσης” ξεφεύγοντας με 16-12. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία της Νομικού που με εξαιρετικά χτυπήματα έφερε το παιχνίδι στα ίσια (18-18). Ένα νεο μπλακ άουτ της ΑΕΚ, έδωσε “αέρα” 4 πόντων στον ΖΑΟΝ (22-18), που παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ, ο ΖΑΟΝ προηγήθηκε με 4-1, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε γρήγορα σε 5-5. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως τους 10 πόντους, όταν και “ξέφυγαν” οι γηπεδούχες με 13-10. Η Ράπτη με εντυπωσιακά σερβίς ανέτρεψε την κατάσταση δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΚ (13-14). Ο ΖΑΟΝ και πάλι με πίεση στο σερβίς και ισχυρό μπλοκ πέρασε μπροστά με 20-18, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 1-7 για το 21-25 και το 1-2 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, μετά το 8-8 η ΑΕΚ πήρε διαφορά 3 πόντων (8-11) κάνοντας το πρώτο βήμα για μία καθαρή νίκη. Ο ΖΑΟΝ δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε σε 13-13, ενώ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό εκμεταλλευόμενος λάθη των “κιτρινόμαυρων” (19-14). Η ΑΕΚ για ακόμα μία φορά δεν το έβαλε κάτω και με οργανωμένες επιθέσεις και βελτίωση του μπλοκ έφτασε μέχρι και το 22-23. Εκεί όμως, νέα λάθη των κοριτσιών δεν τις επέτρεψαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή του σετ, με το 25-23 να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, μετά τους πρώτους 6 πόντους, η ποιότητα της ΑΕΚ βγήκε στο παιχνίδι με την Ράπτη να “εκτελεί” από σερβίς και επίθεση, ενώ σημαντικούς πόντους έδωσε και η Διάλλα. Έτσι, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-14 και η… Μπελιά με έξυπνη κίνηση “έγραψε” το τελικό 9-15 και 2-3 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ το Σάββατο (16/11, 18:45) με την ΧΑΝΘ στο Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας για την 6η αγωνιστική της Pre League.

ZAON – AEK 2-3