11.11
00:16

Κολοβέτσιος: «Πέρασα τρία υπέροχα χρόνια στην ΑΕΚ και την σεβάστηκα»

Ο Δημήτρης Κολοβέτσιος μιλώντας μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού με δικό του γκολ, τόνισε τον λόγο που δεν πανηγύρισε το τέρμα εις βάρος της πρώην ομάδας του, λέγοντας πως πέρασε τρία υπέροχα χρόνια στην ΑΕΚ και σεβάστηκε την ομάδα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Δημήτρη Κολοβέτσιου:

«Μπαίνεις αλλαγή δεν ακουμπάς τη μπάλα και στην πρώτη σου επαφή σκοράρεις. Θρίλερ;
Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι την τελευταία στιγμή ήταν απίστευτο, το χαρήκαμε όλοι και ο κόσμο που το είχε ανάγκη, δεν ξεκινήσαμε καλά σήμερα, αδικηθήκαμε στο πρώτο μέρος μπήκαμε καλά, αλλά δεχτήκαμε ένα όμορφο γκολ από τον Μπακάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε το ψυχικό σθένος τη δύναμη να αντιδράσουμε κάτι που μας βοήθησε πολύ στην ψυχολογία μας. Ήρθε το γκολ στο τέλος για να πάρουμε τη νίκη.Το δικό μου γκολ. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δεν είχαν ακουμπήσει τη μπάλα μια κεφαλιά και παίρνεις τους τρεις βαθμούς.

Εντυπωσιακές στιγμές στο τέλος, είναι ένα ξέσπασμα;

Ναι είναι έτσι γιατί φέτος μας έχουν πάει στραβά τα πράγματα, κάτι τέτοιες νίκες σου δίνουν κουράγιο και ψυχολογία για τη συνέχεια.
Είδες το δάκρυ του Γρηγόρη Παπαβασιλείου; Είναι χαρακτηριστικό της έντασης ενός ανθρώπου που έχει ζήσει στιγμές με τον Παναθηναϊκό.
Έτσι όπως έχει έρθει η νίκη, δείχνει πολλά σαν ομάδα. Δείχνει τη δύναμη, πως δεν τα παρατάμε ποτέ, και για τον Γρηγόρη όλοι τον ξέρουμε είναι ιστορία του Παναθηναϊκού, και τον θαυμάζουμε όλοι.

-Δεν πανηγύρισες το γκολ

Όχι γιατί πέρασα τρία υπέροχα χρόνια στην ΑΕΚ νομίζω το λιγότερο είναι που μπορούσα να κάνω. Σεβάστηκα την ομάδα και τους εύχομαι καλή επιτυχία.

-Ο Παναθηναϊκός έκανε καλή εκκίνηση τη έγινε στο ημίχρονο τι οδηγίες σας είπε ο Γιώργος Δώνης;

Δεν ήμουν μέσα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Υπήρξε αφύπνιση όπως φάνηκε και σταθήκαμε τυχεροί να πετύχουμε δύο γρήγορα γκολ που μας βοήθησαν. Ο κόσμος μας έδωσε ώθηση που είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Η νίκη ήρθε με την κεφαλιά μου. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο μέρος, δεχτήκαμε όμορφο γκολ  από τον Μπακάκη, αλλά βρήκαμε την ταυτότητά μας πιέσαμε την ΑΕΚ και γυρίσαμε το ματς.

-Συνήθως ο Παναθηναϊκός δέχεται γκολ και πέφτει ο διακόπτης, τώρα τι έγινε;

Πράγματι πέφτουμε όταν δεχόμαστε πρώτοι γκολ, θεωρώ πως ήταν ντέρμπι και όταν είσαι 0-2 πίσω στο σκορ δεν πρέπει να τα παρατάς. Παίζουμε στον Παναθηναϊκό άμα τα παρατήσουμε δεν αρμόζει στην ιστορία της ομάδας. Δεν τα παρατήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε και ισοφαρίσαμε η ΑΕΚ έπεσε και τελικά πήραμε τη νίκη.

-Πασχίζετε να φέρετε κόσμο στο γήπεδο. Μετά τον ΠΑΟΚ φέρατε τον κόσμο. Είναι από τα στοιχήματα  να φέρετε τον κόσμο στο γήπεδο;

Χρειαζόμαστε τον κόσμο. Ειδικά στην κατάσταση που είναι η ομάδα τον θέλουμε στο πλευρό μας. Το έχουμε πει πως τον θέλουμε δίπλα μας. Με το σημερινό αποτέλεσμα μακάρι να φέρουμε κόσμο στο γήπεδο και εμείς να βελτιωθούμε.

-Αρχικά ήταν να μπει στο ματς ο Κολοβός, αλλά τελικά μπαίνει ο Κολοβέτσιος. Μήπως ο προπονητής σου πρέπει να μας δώσει τους αριθμούς για το λαχείο;

Ναι έτσι πρέπει. Υπήρξε μια περιπέτεια στην αλλαγή μου αλλά τελικά βρέθηκε η λύση. Όποιος και αν έμπαινε το σημαντικό ήταν να μπει γκολ. Δίνουμε μεγάλη έμφαση στα στημένα  στις προπονήσεις. Μας λείπει γενικά. Οι κορυφαίες ομάδες βρίσκουν λύσεις από τα στημένα. Μακάρι να έκανα εγώ την αρχή.