09.11
19:51

Στους «4» η Βασίλισσα με σούπερ Λάνγκφορντ!

Η Ένωση επικράτησε με 71-61 επί του Ρεθύμνου, καταφέρνοντας να πάρει την πρόκριση της, για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδος, κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ, αλλά για ακόμα μια φορά και την άμυνα της!

Η ΑΕΚ μπήκε νωχελικά στην αναμέτρηση, έκανε αρκετά λάθη, είχε νευρικότητα και το Ρέθυμνο δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα όλα αυτά, καθώς προηγήθηκε με 7-11. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου βλέποντας αυτή την κατάσταση κάλεσε τάιμ-άουτ, προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του. Έπειτα, η ομάδα βρήκε λύσεις με τους Σαντ-Ρος και Λάνγκφορντ και δεν άφησε τους Κρητικούς να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 18-19.

Ήταν εμφανές ότι η αμυντική λειτουργία όφειλε να διορθωθεί για να μη δώσει το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν την πρόκριση. Πράγματι, η άμυνα λειτούργησε καλύτερα για 6 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, βγήκαν αυτοματισμοί και η επίθεση με μπροστάρη τον Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική. Η ΑΕΚ πολύ γρήγορα πήρε διαφορά 10 πόντων (29-19), όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη.

Η Ένωση παρουσίασε μία αδικαιολόγητη χαλαρότητα στην άμυνα στη συνέχεια, το Ρέθυμνο το εκμεταλλεύτηκε, έριξε τη διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 37-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο μπορεί να μπήκε δυνατά και να πήρε προβάδισμα ενός πόντου, αλλά η Ένωση έβγαλε αντίδραση για ακόμα μια φορά και με σοβαρότητα κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 8 πόντους με το σκορ στο 50-42.

Η Βασίλισσα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έχοντας τον Κιθ Λάνγκφορντ οπλισμένο να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στους 12 πόντους, με το σκορ στο 54-42, αναγκάζοντας τον Βαγγέλη Ζιάγκο να παίρνει τάιμ αουτ. Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ το Ρέθυμνο έριξε την διαφορά καταφέρνοντας μέχρι την λήξη του ημιχρόνου να μειώσει στους 9 πόντους με την Βασίλισσα να προηγείται με 55-46.

Στη τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε να είναι αυτή που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με πολύ καλή άμυνα, να μην δίνει περιθώρια στο Ρέθυμνο να αντιδράσει, κάνοντας την διαφορά στους 14 πόντους με το σκορ στο 66-52.

Στη συνέχεια η Κρητική ομάδα ανέβασε την απόδοση της και εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να ρίξει την διαφορά στους 8 πόντους με 69-61. Όμως, η Βασίλισσα ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, καταφέρνοντας να επικρατήσει με 71-61 επί του Ρεθύμνου και να πάρει την πρόκριση για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τέλος, ενημερωτικά η ημιτελική φάση του θεσμού έχει οριστεί για τις 12 Φεβρουαρίου 2020, ενώ η κλήρωση θα γίνει νωρίτερα, με τους Κιτρινόμαυρους να περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 37-36, 55-46, 71-61.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 6 (2/6 τρίποντα), Λάνγκφορντ 23 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 0/1 βολή), Ματσιούλις 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 8, Χρυσικόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Γκίκας 2, Μαυροειδής 2, Σαντ Ρόος 2 (1/7 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 5 (1), Σλότερ 6.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Λι 15 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 7 (1/6 τρίποντα), Μαραγκάκης 4, Καμπερίδης, Λαναράς 3 (1), Γαρέζος 1, Μάρεϊ 2 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Χάρις 4 (1/6 τρίποντα), Γκόρντον 14 (5/5 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Ραζής, Φράνκαμπ 11 (3/6 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 23/37 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 4/9 βολές, 31 ριμπάουντ (24+7), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ρέθυμνο Cretan Kings: 16/31 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 8/12 βολές, 34 ριμπάουντ (29+5), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 τάπα.