04.11
22:04

«Τρένο» οι Μάγκες!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Η ΑΕΚ πάτησε τον Διομήδη Άργους και επικράτησε με 41-24, κάνοντας την πέμπτη σερί της νίκη, συνεχίζοντας “τρένο” την πορεία της στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος ο Μόγια που σημείωσε 14 γκολ απ’ τα 41 της Ένωσης. Ντεμπούτο πραγματοποίησε με τα κιτρινόμαυρα ο Μίλαν Κοσάνοβιτς.

Το ματς ξεκίνησε με το σκορ να εναλλάσσεται και να μην αποκτά κάποια ομάδα μεγάλο προβάδισμα (4-3). Ο Μόγια όμως ήταν σε εξαιρετική μέρα και μαζί με τους υπόλοιπους ανέβασαν την διαφορά (18-10).

Οι Μάγκες δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα και μέχρι το ημίχρονο ανέβαζαν διαρκώς ρυθμό. Η Ένωση μπήκε στα αποδυτήρια στο +10 (24-14) και είχε βάλει ήδη τις βάσεις για την εύκολη νίκη που ακολούθησε επί του Διομήδη Άργους.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο πλαίσιο με την Ένωση να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να κυνηγήσουν κάτι από την αναμέτρηση. Η διαφορά ανέβαινε διαρκώς (30-18) και οι κιτρινόμαυροι έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία (35-20).

Η ΑΕΚ συνέχισε με πατημένο το γκάζι μέχρι τα τελευταία λεπτά του ματς, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στα 18 γκολ με το σκορ στο 40-22 και το μόνο που άλλαξε στο τελικό αποτέλεσμα ήταν ότι μείωσε ο Διομήδης στα 17 γκολ, με τελικό σκορ 41-24.

Η Ένωση μετά και τη σημερινή νίκη κάνει το 5 στα 5 νίκες, συνεχίζοντας το νικηφόρο της σερί,ενώ πραγματοποίησε και μια γεμάτη εμφάνιση, με το οποίο συνοδεύτηκε με το ντεμπούτο του νέου τερματοφύλακα της, Μίλαν Κοσάνοβιτς.

Όλη η ομάδα κυμάνθηκε σε υψηλά στάνταρ, αλλά ο MVP της βραδιάς ήταν ο Φλορίδο Μόγια που σημείωσε 14 γκολ και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ!