02.11
20:10

Θρίλερ στην Σουηδία με πρωταθλητή τον Αϊντάρεβιτς

Πρωταθλήτρια Σουηδίας στέφθηκε τελικά η Ντζουργκάρντεν του Αστρίτ Αϊντάρεβιτς. Ο τίτλος άλλαξε χέρια μέσα σε 45 λεπτά, καθώς η πρωταθλήτρια στο δικό της ματς έχανε 2-0 και ισοφάρισε σε 2-2 στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο.

Φινάλε στο σουηδικό πρωτάθλημα. Μετά από μία κούρσα με ανατροπές και τρομερό σασπένς, η Ντζουργκάρντεν στέφθηκε πρωταθλήτρια την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Αστρίτ Αϊντάρεβιτς χρειαζόταν ένα βαθμό για να κλειδώσει τον τίτλο, αλλά για ένα 45λεπτο δεν τον είχε καθώς έχανε με 2-0.

Την ίδια ώρα η Μάλμε διέλυε την Έρεμπρο με 5-0 και κρατούσε στα χέρια της το πρωτάθλημα για 45 λεπτά. Ωστόσο, στο β’ μέρος του Νόρκεπινγκ – Ντζουργκάρντεν και με την είσοδο του Αστρίτ Αϊντάρεβιτς το 2-0 έγινε 2-2 με γκολ του Κάλστρομ στο 50′ και του Μπούγια Τουράι στο 65′.

Αυτός ήταν ο 12ος τίτλος της Ντζουργκάρντεν με τον τελευταίο να καταγράφεται το 2005. Όπως και με την ΑΕΚ, έτσι και με την σουηδική ομάδα ο Αϊντάρεβιτς σήκωσε πρωτάθλημα το οποίο ήταν το 12ο της ιστορίας των δύο κλαμπ.