20.10
19:15

Πήρε το ντέρμπι η Καβάλα, δεύτερα τα Τρίκαλα

Καβάλα – Βέροια 1-0

Την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα, η οποία υποχρέωσε την Βέροια στην πρώτη της ήττα στην σεζόν. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν αυτή που στο 26΄ είχε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με την κεφαλιά του Σκαθαρούδη να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Δήμιζα.

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσε να πετύχει σε εκείνο το χρονικό σημείο η «Βασίλισσα του Βορρά», το πέτυχε στο 30΄ το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη με σουτ του Κέρθι. Το τέρμα αυτό αφύπνισε τους παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη οι οποίοι στο 42΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, με την προσπάθεια του Κανούλα να περνά λίγο πάνω από την εστία της Καβάλας, με συνέπεια το υπάρχον σκορ να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο και για την ακρίβεια στο 58΄ η Καβάλα έφτασε κοντά στο να κάνει το 2-0, η κεφαλιά όμως του Χαντί αποκρούστηκε εξ επαφής από τον Βοσνιάδη. Η απάντηση από την Βέροια ήρθε στο 62΄ με την κεφαλιά του Βεργώνη να φεύγει λίγο άουτ από το τέρμα του Δήμιζα. Στο 73΄ ο ΑΟΚ είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία με το σουτ του Χαντί, το οποίο και απέκρουσε ο Βοσνιάδης. Από εκεί κι έπειτα δεν υπήρξε κάτι άλλο από φάσεις στο παιχνίδι, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του.

Τρίγλια – Τρίκαλα 0-1

Το δεύτερο τους τρίποντο αυτή τη φορά στη Χαλκιδική πέτυχαν τα Τρίκαλα, που πέρασαν πλέον στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι Θεσσαλοί μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο ματς και μόλις στο 4΄ έφτασαν κοντά στο 0-1, με το σουτ του Άλεξιτς να περνά ελάχιστα άουτ από την εστία του Βούρα.

Η απάντηση από την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη ήρθε στο 7΄ όταν το σουτ που επιχείρησε ο Λεμονής αποκρούστηκε από τον Γιακουμή. Από το σημείο εκείνο και μετά οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό προκειμένου να φτάσουν στο γκολ, το οποίο θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ, ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες τους το 0-0 έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ήταν αυτή, η οποία μπήκε μεν πιο δραστήρια στο ματς, ωστόσο το συγκρότημα της Χαλκιδικής ήταν αυτό που στο 69΄ άγγιξε το 1-0, το σουτ όμως του Μαντζίρην αντί για τα δίχτυα του Γιακουμή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του. Η απάντηση από τον ΑΟΤ ήρθε στο 81΄ με την κεφαλιά του Πελάεθ να αποκρούεται από τον Βούρα.

Αυτό το οποίο οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 84΄ με την σέντρα σουτ του Λώττα να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων και να κάνει το 1-0 . Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εξέλιξη η οποία ήταν υπέρ των Θεσσαλών, οι οποίοι κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ασπρόπυργος – Αιγάλεω 1-1

Παιχνίδι γεμάτο από φάσεις έγινε στον Ασπρόπυργο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και το Αιγάλεω… Η ομάδα του Λουκά Καραδήμου ήταν αυτή η οποία είχε με την υπεροχή του αγώνα, χωρίς όμως να έχει γίνει απειλητική για την εστία του Παναγόπουλου. Από την πλευρά του το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα, μόλις στο 5΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Κάκκο αποκρούστηκε αρχικά από τον Σικαλιά ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Βασιλείου από καλή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η φάση αυτή αφύπνισε το Αιγάλεω που στο 28΄ απείλησε με κεφαλιά του Φαρινόλα, η οποία όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στο 31΄ το Αιγάλεω είχε την πρώτη του καλή φάση στο ματς με το σουτ του Σπυρόπουλου να αποκρούεται από τον Παναγόπουλου. Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Λουκά Καρδήμου στις δύο αυτές φάσεις, το πέτυχαν αυτοί των γηπεδούχων στο 38΄ με τον Κάκκο να κάνε το 1-0. Από το σημείο εκείνο και μετά το Αιγάλεω πίεσε και κατάφερε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να φτάσει στο 1-1 με τέρμα του Τσιλιγκίρη.

Στο β΄ ημίχρονο και για την ακρίβεια στο 55΄ οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άγγιξαν το γκολ με τον Σρέτσκοβιτς η προσπάθεια του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Σικαλιά, ενώ στο 59΄ σουτ του ίδιου παίκτη αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Σικαλιά. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχουν καλές φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 83΄ όταν ο Μάρτινς, για λογαριασμό του Αιγάλεω παρότι βρέθηκε σε καλή θέση έστειλε το σουτ του να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παναγόπουλου. Στο 92΄ ο Ζγκούρη είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στον Ασπρόπυργο, το πλασέ του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός ήθελε με συνέπεια το 1-1 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΟΦ Ιεράπετρας – Διαγόρας Ρόδου 0-0

Από έναν βαθμό έβαλαν στο σακούλι τους Ιεράπετρα και Διαγόρας, με τους Ροδίτες να είναι αυτοί που είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να φύγουν με τη νίκη από το Βουζουνεράκειο. Ο Διαγόρας ήταν αυτός, ο οποίος μπήκε πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς ωστόσο να έχει κάνει κάποια καλή φάση μπροστά στην εστία του Καραγκιολίδη.

Στο 30΄ η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Κασνέτση, ο οποίος μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα κατάφερε να αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα. Ωστόσο παρά το γεγονός ότι η Ιεράπετρα από εκείνο το σημείο και μετά είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, εν τούτοις δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της στην εστία του Τσέλιου, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει ως έχει… Στο β΄ μέρος και παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα οι Δωδεκανήσιοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο επιθετικά στο ματς και στο 59΄άγγιξαν το γκολ, όταν ο Γεωργίου βρέθηκε τετ α τετ με τον Καραγκιολίδη, ο τελευταίος όμως τον νίκησε και κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του.

Έπειτα από την φάση αυτή ο Διαγόρας ενέτεινε την πίεση του και σε τρεις ακόμα περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 71΄ Κέρι και Μπαρμπαρούσης δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Καραγκιολίδη, στο 80΄ φάουλ του Κέρι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το τέρμα των «ασπρόμαυρων», ενώ στο 84΄ ο Καραγκιολίδης είπε «όχι» σε σουτ του Γλυνού. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια το υπάρχον 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι την λήξη του ματς.