20.10
21:44

Με μπροστάρη Μάνταλο καθάρισε τον Βόλο!

Σε ένα ματς που χρειαζόταν ψυχή και πάθος η ΑΕΚ τα διέθετε και επικράτησε με 3-2 επί του Βόλου -με ανατροπή-, κάνοντας μια ικανοποιητική εμφάνιση πριν απ’ το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης”, με σούπερ Μάνταλο και Λιβάγια. Σκόρερ για την Ένωση οι δυο ποδοσφαιριστές της (Μάνταλος χ2).

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με διάθεση να σημειώσει κάποιο γκολ και να πάρει από νωρίς προβάδισμα, με αποτέλεσμα η Ένωση στο 3ο λεπτό να ζητάει ένα πέναλτι απ’ τον Ζαχαριάδη, αφού ο Δημόπουλος γκρέμισε με χέρια και με… γόνατα τον Πέτρο Μάνταλο.

Στη συνέχεια, η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς άνηκε στην ΑΕΚ στο 8ο λεπτό, με τον Μάρκο Λιβάγια να παίρνει την μπάλα να την στρώνει όμορφα μπροστά να κάνει ένα σουτ, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε.

Μετά από 8 λεπτά ήταν η σειρά του Νίκλας Χουλτ, να απειλήσει επιχειρώντας μια σέντρα απ’ τα αριστερά με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού των φιλοξενούμενων.

Όμως, παρά την πίεση και τις δυο πιο επικίνδυνες φάσεις για την ΑΕΚ, το σκορ το άνοιξε ο Βόλο στο 24ο λεπτό του ματς, με τον Μουνίθ να παίρνει την μπάλα με υποψία φάουλ στον Οικονόμου, να βγάζει την σέντρα και ο Τόρες με ένα πολύ ωραίο τελείωμα-τακουνάκι να κάνει το 0-1 για τον Βόλο.

Απ’ εκεί και έπειτα η εικόνα της Ένωσης άλλαξε ριζικά, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας και επιβάλλοντας το παιχνίδι της, πίεζε στο μισό γήπεδο την ομάδα της Μαγνησίας, καταφέρνοντας στο 31ο λεπτό του αγώνα να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ τον Βέρντε και κατέληξε στον Λιβάγια αυτός κοντρόλαρε δίχως κανένα πρόβλημα και πλάσαρε σωστά τον Γκαραβέλη κάνοντας το 1-1.

Η Ένωση συνέχισε την πίεση και με μια φάση διαρκείας αρχικά με τον Ολιβέιρα σε δυο περιπτώσεις και μετέπειτα με τον Λιβάγια που κατάφερε και σκόραρε με ωραίο σουτ κάνοντας το 2-1, αλλά ακυρώθηκε για οφσαιντ, με το ριπλέι να δείχνει μια δύσκολη φάση παίζοντας με τα χιλιοστά αν είναι ή δεν είναι.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει διαδρόμους και λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μουνίθ έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάνταλο πηγαίνοντας με τις τάπες στο γόνατο του, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος το ημιχρόνου (1-1).

Έπαιξε όπως έπρεπε και πήρε αυτό που ήθελε!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε ακόμα πιο επιθετικά, καθώς πέρασε και δεύτερο επιθετικό ο Νίκος Κωστένογλου βάζοντας τον Γιακουμάκη και βγάζοντας έξω τον Γαλανόπουλο, μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2.

Κάτι τέτοιο είχε ως αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση να πιέζει τον Βόλο και να δημιουργεί ευκαιρία στο 57ο λεπτό με τον Χουλτ να βγαίνει απ’ τα αριστερά να δίνει στον Ολιβέιρα, αλλά αυτός άργησε να σουτάρει και να διώχνει ο Βόλος σε κόρνερ.

Ο Δικέφαλος στο επόμενο λεπτό ξανά απείλησε με τον Ολιβέιρα, καθώς εκτέλεσε ωραία το κόρνερ ο Λιβάγια, η μπάλα έφτασε στον Πορτογάλο επιθετικό πλάσαρε, αλλά ο Γκαραβέλης κατάφερε να διώξει όπως όπως σε κόρνερ, που εκτελέστηκε χωρίς φάση για την Ένωση.

Όμως, η λύτρωση για τον Πορτογάλο φορ, ήρθε στο 73ο λεπτό του ματς, καθώς βγήκε στην αντεπίθεση η ΑΕΚ με μια προωθημένη μπαλιά με τον ίδιο να την προλαβαίνει να βγαίνει τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, να τσιμπάει την μπάλα και να ανατρέπεται απ’ τον τερματοφύλακα του Βόλου με τον Ζαχαριάδη να σφυρίζει πέναλτι σε μια ξεκάθαρη φάση. Ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 2-1 για τους Κιτρινόμαυρους.

Μετά από πέντε λεπτά η ΑΕΚ τριπλασίασε τα τέρματα της, βγαίνοντας πολύ όμορφα στην επίθεση με τον Ολιβέιρα να παίρνει την μπάλα να την κόβει δεξιά στον Μάνταλο, και αυτός πατώντας περιοχή να σουτάρει και να κάνει το 3-1.

Όμως, ο Βόλος απάντησε στο 83ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλο από μακρινή απόσταση, αλλά με την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Σιμόες και ο Τσιντώτας να είναι αδύνατο να αντιδράσει, κάνοντας το 3-2.

Ο Βόλος απ’ εκεί και έπειτα ανέβασε αρκετά ρυθμό, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να τον περιορίσει, έχοντας στο 89ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για το 4-2, σε μια εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια με την μπάλα να φεύγει απ’ τα χέρια του Γκαραβέλη και να σταματάει πάνω απ’ την γραμμή του τέρματος.

Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να επικρατήσει με 3-2 επί του Βόλου στο γήπεδο της Ριζούπολης, κάνοντας μια καλή εμφάνιση πριν απ’ το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου): Τσιντώτας, Μπακάκης, Χούλτ, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου (71’ Παουλίνιο), Σιμόες, Γαλανόπουλος (46’ Γιακουμάκης), Βέρντε (75’ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα

Βόλος (Χ. Φεράντο): Γκαραβέλης, Λυρατζής, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ (84’ Ηλιόπουλος), Τόρες (84’ Γιαχιά), Μουνίθ, Ράφαελ, Γέντριτσεκ (79’ Μαντζής).

Κάρτες:

Κίτρινη: 20’ Τόρρες, 23΄Διαμαντής, 49’ Σιμόες, 71’ Μαξ, 79’ Φερνάντο, 81’ Λιβάγια

Κόκκινη: 45+2′ Μουνίθ