19.10
19:25

«Εγκληματικό» διπλό για το Περιστέρι – «Έσφαξαν» την ΑΕΚ

Νίκος Κλεισαρχάκης

Τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς Πρωταθλήματος για την Ένωση (90-91) σε ένα ματς-θρίλερ στο Ολυμπιακό Στάδιο. Εγκληματικά σφυρίγματα από την διαιτησία που αντί να δώσουν κατοχή στην ΑΕΚ,απέβαλλαν τον Παπαθεοδώρου στην παράταση του ματς. Ο κόσμος όμως χειροκρότησε την ομάδα στο τέλος και αποδοκίμασε την αισχρή διαιτησία.

Ακόμα μία βαριά ήττα υπέστη η ΑΕΚ του Ηλία Παπαπεθοδώρου, σε ένα ματς που ήταν μπροστά με +10 πόντους και στο τέλος κατάφερε να το χάσει στην παράταση. Κάκιστη η διαιτησία του ματς που σήκωσε το ΟΑΚ στο… πόδι, με τους διαιτητές, Βάσω Τσαρούχα, Αργύρη Καλδίρη και Γιάννη Μαλαμά να έχουν έρθει με ξεκάθαρες προθέσεις.

Ο Λάνγκφορντ προσπάθησε στο τέλος με ένα ξέσπασμα να «κλέψει» την νίκη από το Περιστέρι, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον ασταμάτητο Γκρέι και την διαιτησία 90-10 υπέρ τους, έκαναν το 4 στα 4 στη Basket League και… βύθισαν την ΑΕΚ σε εσωστρέφεια.

Η ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Τα όργια των ρέφερι δεν επέτρεψαν στους φιλάθλους να μιλήσουν για μπάσετ αλλά για καταφανέστατη πρόθεση να κερδίσει το Περιστέρι στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Η μεγάλη παράσταση δόθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί που δεν μέτρησαν καθαρότατο καλάθι της ΑΕΚ αλλά κατοχή για το Περιστέρι και αντί για παράβαση των 8 δευτερολέπτων, απέβαλλαν με δεύτερη τεχνική ποινή τον τεχνικό της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εμφανώς υπέρ τους την ψυχολογία και κατάλαβαν ότι δεν γινόταν να χάσουν.

Το ματς

Στην κόψη του ξυραφιού από νωρίς το ματς με το Περιστέρι να αποκτά ένα πρώτο προβάδισμα με τον Ξανθόπουλο που έβαλε και βολές για το 7-10 στο έκτο λεπτό. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα δικό της 6-0 με τον Τολιόπουλο να την βάζει μπροστά, πριν ο Χάτσερ κι ο Λάνγκφορντ βάλουν από ένα τρίποντο για το 19-20 της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σκληράδα, ο Αγραβάνης έγραψε το 21-26, για να ακολουθήσει όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων που με τον Γιαννόπουλο πήγαν στο +8 πριν από το 39-30 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-11 για το 39-41 σε δύο λεπτά, όμως το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι για γερά νεύρα. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, με τον Γκρέι να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο και κυριολεκτικά να κρατάει μόνος του το Περιστέρι στη διεκδίκηση της νίκης. Ένα τρίποντο του Γκίκα (73-67 στο 35′) δεν τρόμαξε τους παίκτες του Ζούρου, ο Χάτσερ μείωσε και πάλι στον πόντο (73-72 στο 36′), η ψυχραιμία του Λάνγκφορντ (βολές για το 79-74 στο 38′) έδειξε να γέρνει τη ζυγαριά υπέρ της ΑΕΚ, αλλά…

Χάτσερ και Γκρέι ισοφάρισαν στο 79-79, αυτό ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας καθώς ο Σαντ-Ρος αστόχησε και το Περιστέρι δεν κατάφερε να εκτελέσει επίθεση. Τα σφυρίγματα ήταν ήδη προκλητικά από την τριάδα των διαιτητών και το μεγάλο… πάρτι ξεκίνησε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Ρέι με δίποντο, Ματσιούλις με βολή και χουκ στην επόμενη φάση έγραψαν το 84-79 και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο ματς με τον Σαλούστρο να μειώνει στους δύο (84-82), πριν ο Κίνγκσλι γράψει το 84-86 και ο Λάνγκφορντ ισοφαρίσει στην επόμενη φάση και να κάνει και το 89-86. Ο Χάτσερ απάντησε με τρίποντο για το 89-89 υπό την πίεση του Ρέι στα 20″, ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 για το 90-89 στα 6.9″ και το Περιστέρι την τελευταία επίθεση.

Το καλάθι που έκοψε ο Κίνγκσλι για την ΑΕΚ και οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στο Περιστέρι, αντί να το μετρήσουν αλλά και η άκρως προκλητική «τύφλωση» των ρέφερι σε ξεκάθαρη παραβίαση των 8 δευτερολέπτων που κατέληξε σε αποβολή του Παπαθεοδώρου, έδωσαν στους φιλοξενούμενους το μεγάλο διπλό, σήκωσαν το ΟΑΚΑ στο… πόδι και το τελικό 90-91 ήρθε με την υπογραφή των Τσαρούχα, Καλδίρη και Μαλαμά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, (79-79 κ.δ), 90-91

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Κίνγκσλεϊ 12 (12 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/36 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 20/28 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 18 ασίστ, 8 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/47 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 21/27 βολές, 42 ριμπάουντ (33+9), 16 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει εκτός έδρας με το Ρέθυμνο (27/10 στις 16:15), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί στο Ανδρέας Παπανδρέου το Λαύριο (26/10 στις 17:45).