16.10
21:15

Η ΑΕΚ που πρέπει ρίχνει 100αρες

Ζωή Κοντούλη

Η Βασίλισσα στην πρεμιέρα της στο BCL νίκησε άνετα την Ορτέζ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με σκορ 102-82 έχοντας το Λάνγκφορντ σε εξαιρετική μέρα και αρκετά ορεξάτο το Ματσιούλις όσα λεπτά αγωνίστηκε.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις στο BCL, καθώς εμφανίσθηκε στο ματς όπως έπρεπε, καταφέρνοντας να νικήσει με σκορ 102-82 παίζοντας εξαιρετικά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Τρομερός Λάνγκφορντ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους, αρκετά καλός ο Ματσιούλις για όσα λεπτά βρέθηκε στο παρκέ, ενώ τη σφραγίδα του στο ματς άφησε και ο Γκίκας.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν μπήκε δυναμικά(0-4), με τον Χρυσικόπουλο να μειώνει σε 3-4. Στην συνέχεια με τρίποντο ο Σαντ-Ρος ισοφάρισε για την ΑΕΚ(6-6), με τον Μαυροειδή να κάνει το 8-6. Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο έκανε το 13-10 και ο τρομερός Λανγκφορντ με γκολ-φάουλ μεγάλωσε την διαφορά στο +5 (17-12). Η Ορτέζ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (19-19) λόγω της κακής άμυνας της ΑΕΚ. Ωστόσο η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 26-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Λάνγκφορντ έκανε το 28-19 και στην συνέχεια ο ίδιος πέτυχε το 30-24.Η Ορτεζ μείωσε για το 33-29 αλλά η Ένωση έχοντας σε πολλή καλή μέρα τον Ματσιούλις ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 40-29 με ένα σερί 7-0. Η ΑΕΚ με τον πολύ καλό Σαντ-Ρος πέτυχε το 48-32 και ο Ματσιουλις ευστόχησε για το 53-32, πετυχαίνοντας 12 πόντους σε 7 λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 55-37.

Στην επαναφορά του δευτέρου ημιχρόνου ο Μουρ ευστόχησε για το 55-40, με τον Μαυροειδή να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων(57-40).Από εκεί και έπειτα, ο Χρυσικοπουλος έκανε το 59-42 ενώ ο Γκίκας με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 62-44 μεγαλώνοντας την διαφορά στο +18. Ο Λανγκφορντ πέτυχε το 65-47 και ο Γκίκας μετά από κλέψιμο εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (67-47). Με εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Χρυσικοπουλος έκανε το 70-49 και ο Σαντ-Ρος άνοιξε την διαφορά στο +22 (76-54).Η Βασίλισσα ένα λεπτό πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έχασε την συγκέντρωση της με την Ορτεζ να μειώνει για το 77-61, αλλά ο Χρυσικοπουλος πέτυχε το 79-61. Ο Μομπλι διαμόρφωσε το 79-64 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο ο Λανγκφορντ με καλάθι και φάουλ έκανε το 82-64, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Τολιόπουλος έκανε το 85-64 συνεχίζοντας με την σειρά του το επιθετικό κρεσέντο της Ένωσης. Στο 7ο λεπτό ο Ματσιουλις με άλλο ένα καλάθι- φάουλ ανέβασε τον πήχη του σκορ στο 88-64. Ο Κιθ Λανγκφορντ φτάνοντας τους 25 πόντους σημείωσε το 90-66. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Λανγκφορντ έκανε το 94-67 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της Ένωσης. Ο Τολιόπουλος με την σειρά του έκανε το 96-72, ενώ η Ορτεζ μείωσε σε 96-76. Ο Γιαννόπουλος συνέβαλε με δικό του τρίποντο για να συμπληρώσει η ΑΕΚ τους 100 πόντους(100-76),με τον Ματσιουλις να κάνει στην συνέχεια το 102-76. Η Ορτεζ κατάφερε στα τελευταία δευτερόλεπτα να μειώσει την διαφορά στους 20 πόντους με το σκορ να διαμορφώνεται σε 102-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 55-37, 79-64, 102-82.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Λάνγκφορντ 27 (2), Ματσιούλις 17 (3), Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος 15 (2), Γκίκας 12 (2), Μαυροειδής 4, Σαντ-Ρος 15 (3), Γιαννόπουλος 3 (1), Σλότερ.

ΟΡΤΕΖ (Λοράν Βιλά): Μόμπλεϊ 25 (4), ΜακΓκί 14 (2), Καβαλιέρ 5, Αγιαγί 1, Λέσλι 8, Κορνελί 5 (1), Εμπόντζ 7, Μουρ 11 (3), Ντιαβαρά, Ντε Γιονγκ 6, Νταβάλ-Μπρακέ.