15.10
22:00

Προκριματικά Euro 2020: Βήμα πρόκρισης η Φινλανδία

Η Φινλανδία νίκησε με πρωταγωνιστή τον Πούκι 3-0 την Αρμενία, την έβγαλε νοκ-άουτ, παρέμεινε μόνη δεύτερη δυο αγωνιστικές πριν το τέλος κι έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση για την τελική φάση του Euro 2020 για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το ματς στο Τούρκου ήταν τελικός για Φινλανδία και Αρμενία. Οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο κι έκαναν μεγάλο βήμα πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020 για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η Φινλανδία παραμένει μόνη στη δεύτερη θέση του ομίλου, ενώ με την επικράτηση έθεσε ουσιαστικά νοκ-άουτ την Αρμενία καθώς διεύρυνε την απόσταση των δυο ομάδων στους πέντε βαθμούς.

Το σκορ στη Βερίτας Αρένα άνοιξε ο Φρέντρικ Γένσεν μόλις τρία λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Ο μέσος της Άουγκσμπουργκ εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη έξοδο του Χαϊρεπετιάν και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο φορ της Νόριτς, Τέεμου Πούκι, διεύρυνε το φινλανδικό προβάδισμα με εξαιρετικό τελείωμα στο 61ο λεπτό. Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 88ο με ωραίο πλασέ και πάλι δεξιά εντός περιοχής. Οι Φινλανδοί φιλοξενούν το Λίχτενσταϊν, ενώ έρχονται και στην Ελλάδα για τις δυο εναπομείνασες αγωνιστικές του ομίλου.

Φυσικά πολλά θα κριθούν κι από το τι θα κάνει η Βοσνία στον ματς με την Ελλάδα στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Πηγή: sport24.gr