12.10
17:47

«Πνίγηκε» στη Λήμνο η ΑΕΚ

Ήττα-σοκ (72-68) υπέστη η Ένωση στο κλειστό της Λήμνου από την τοπική ομάδα, χάνοντας το προβάδισμα των 12 πόντων που είχε αποκτήσει. Κάκιστη τέταρτη περίοδο με την ΑΕΚ να μετατρέπει το ματς σε… ντέρμπι. Σε κακή μέρα Ρέι και Λάνγκφονρτ, ανέτοιμος ο Σλότερ.

Αδικαιολόγητη η Ένωση στη Λήμνο, εκεί που ηττήθηκε σε ένα ματς το οποίο φάνηκε να ελέγχει μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Τα… βαριά της όπλα δεν βοήθησαν σήμερα, με τον Λάνγκφορντ να σκοράρει μόνο με βολές και τον Ρέι να μένει στα ρηχά.

Το ματς φαινόταν να ολοκληρώνεται όταν οι παίκτες του Ηλία Παπαπθεοδώρου έφτασαν την διαφορά στο +12, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άλλες βλέψεις από την αναμέτρηση την οποία δεν παράτησαν δευτερόλεπτο και έφτασαν σε μία ιστορική ανατροπή επί της ΑΕΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ματς με το Χρυσικόπουλο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (0-3) και με τον Ήφαιστο να μειώνει για το 2-3. Από κει και έπειτα η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Χρυσικόπουλο (6-8) και κατάφερε να ξεφύγει στο +4 (12-16) με το Σλότερ. Ωστόσο, ο Ήφαιστος έφερε το ματς στα ίσα με τον Τσαϊρέλη (16-16) και στη συνέχεια έκανε το 18-18. Η Ένωση βρήκε τη συγκέντρωσή της στα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου με το ματς να διαμορφώνεται ως 18-22 χάρη στο Λάνγφορτ (18-20) και έπειτα το Ματσιούλις (18-22).

Στη δεύτερη περίοδο ο Ήφαιστος μπήκε καλύτερα (20-22) και στη συνέχεια απέκτησε προβάδισμα χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Σμιθ (25-23). Ωστόσο, η Βασίλισσα με τον πολύ καλό Κακλαμανάκη και τους 4 συνεχόμενους πόντους του (25-27) πέρασε μπροστά μεγαλώνοντας τη διαφορά ακόμη και στο +7 (27-34). Από κει και έπειτα ο Ήφαιστος το μόνο που κατάφερε να κάνει είναι να μειώσει σε 30-34. Η δεύτερη περίοδος  ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 32-37.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στον ίδιο ρυθμό και ακόμα υψηλότερο συνέχισαν οι κιτρινόμαυροι και στο δεύτερο ημίχρονο, διευρύνοντας την διαφορά με τρίποντο του Τολιόπουλου (34-40). Μάλιστα στο 27ο λεπτό είχε καταφέρει να φτάσει σε απόσταση… ασφαλείας από τους γηπεδούχους, με +12 πόντους προβάδισμα (42-54). Το δεκάλεπτο όμως ολοκληρώθηκε στο +8 (48-56), με τον Ήφαιστο να βάζει τις βάσεις για την μεγάλη ανατροπή.

«Καταστροφικό» χαρακτηρίζεται το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο για την Βασίλισσα, καθώς οι γηπεδούχοι… ροκάνιζαν την διαφορά και οι κιτρινόμαυροι δεν έβγαζαν άμυνες. Ένα σουτ τριών πόντων του Τολιόπουλου (57-62) έδωσε μια πρόσκαιρη ανάσα, αλλά τίποτα παραπάνω στην ΑΕΚ. Η ισοφάριση (62-62) ήρθε με τον Λίτλ να γίνεται… «Big» καθώς με ένα μακρινό-ελεύθερο τρίποντο απάντησε στο πρώτο εύστοχο σουτ του Λάνγκφορντ για το (70-68).

Το ματς ολοκληρώθηκε στο +4 για τους γηπεδούχους και η ΑΕΚ να δέχεται μια βαριά ήττα σε ένα ματς που ήλεγχε από την αρχή μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι κιτρινόμαυροι μπορούν να έχουν κάποια παράπονα από την διαιτησία, όμως το σκορ περιόδου 24-12 και τα αφύλαχτα σουτ τριών πόντων του Λίτλ και του Μολντοβεάνου μιλάνε από μόνα τους για την εικόνα της Ένωσης στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-56, 72-68.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ: Χάμοντς 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έβανς 14 (13 ριμπάουντ), Σμιθ 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Μολντοβεάνου 15 (4/5 τρίποντα), Γκίλμπερτ, Μούρτος 5, Χαριτόπουλος 8, Τσαϊρέλης 4, Πελεκάνος 2, Λιτλ 11 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ).

ΑΕΚ: Χρυσικόπουλος 9 (1), Τολιόπουλος 6, Κακλαμανάκης 11 (5/6 δίποντα, 1/2 βλές), Λάνγκφορντ 14 (0/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/13 βολές), Σαντ Ρος 12 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης, Ρέι 8 (1/5 τρίποντα), Σλότερ 2