12.10
20:42

«Άλωσε» την Λαμία η ΑΕΚ

Με 3-1 σετ επικράτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στη Λαμία την τοπική ομάδα και ξεκίνησε ιδανικά την φετινή της πορεία στην Pre League. Η “Ένωση” κατάφερε να φύγει νικήτρια από μία από τις πιο δύσκολες έδρες του Πρωταθλήματος και να δείξει τα… δόντια της.

Η αναμέτρηση έγινε υπό το βλέμμα του Πρόεδρου της ΑΕΚ, κ. Αλέξη Αλεξίου, που μετά τον αγώνα της γυναικεία ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης έδωσε το “παρών” και στο γυναικείο βόλεϊ. Το “παρών” έδωσαν και ο Β’ Αντιπρόεδρος του Συλλόγου και διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος, κ. Λευτέρης Αρχόντης, και το Μέλος του ΔΣ του Συλλόγου, κ. Γεωργία Λεμονιά.

Φυσικά, στο πλευρό των κοριτσιών βρέθηκαν και φίλοι της ομάδας όπως κάθε φορά στην… “κιτρινόμαυρη” πόλη της Λαμίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα (0-2, 1-4) και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε ρυθμούς. Οι “κιτρινόμαυρες” με όπλο τους το μπλοκ έφτασαν στο 9-13 και στη συνέχεια στο 11-17, ενώ κατέκτησαν το πρώτο σετ εύκολα με 16-25.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και διατήρησαν μία διαφορά 2 πότνων μέχρι τα μέσα του σετ (13-11). Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει, αλλά κάποια λάθη των κοριτσιών, καθώς και δυνατά σερβίς της Λαμίας ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (18-14), με την ισοφάριση να ολοκληρώνεται με σκορ 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα της Λαμίας και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το ευρύ 13-25.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι το 18-18. Με σωστές υποδοχές και αρκετές μπαλιές να σπάνε στο “κιτρινόμαυρο” μπλοκ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 19-21 και 21-23, ενώ έφτασε στη νίκη με 21-25.

Η Φωτεινή Μπίσκου δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο aek.gr: “Περιμέναμε με ανυπομονησία την έναρξη του Πρωταθλήματος και είμαστε πολύ χαρούμενες που επιτέλους ξεκίνησε. Ήταν μία σημαντική νίκη κόντρα σε μία καλή ομάδα ειδικά στην έδρα της. Θέλαμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας από το ξεκίνημα και το καταφέραμε στο πρώτο σετ. Στη συνέχεια η πίεση της Λαμίας και κάποια δικά μας λάθη έφεραν την ισοφάριση, όμως στη συνέχεια βρήκαμε τον τρόπο και κάναμε το δικό μας παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλο τον κόσμο της ΑΕΚ που ήρθε σήμερα στη Λαμία και στάθηκε δίπλα μας. Τους θέλουμε στο πλευρό μας όλη τη χρονιά. Τέλος, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες τις ομάδες υγεία για τη φετινή σεζόν και πολλές επιτυχίες για την ομάδα μας“.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ το Σάββατο (19/10, 18:45) όταν και θα υποδεχθεί τον ΦΟ Βριλησσίων.

ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΕΚ 1-3