06.10
19:00

Διέλυσε η Βασίλισσα τον Κολοσσό!

Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και ισοπέδωσε τον Κολοσσό Ρόδου στο Κλειστό του ΟΑΚΑ με 93-69, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και με κορυφαίους του Κιθ Λάνγκφορντ και Κέντρικ Ρέι, κάνοντας την πρώτη της νίκη για το φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Η Βασίλισσα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ κατάφερε να πάρει γρήγορα διαφορά στο ματς με το σκορ στο 12-5. Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει καταφέρνοντας να ρίξει την διαφορά στους τρείς πόντους με 15-12 σκορ. Στο σημείο εκείνο όμως, η Ένωση κατάφερε να ξανά φύγει στο σκορ με αποτέλεσμα να τελειώσει την πρώτη περίοδο με 20-14 και έχοντας την διαφορά στο +6 υπέρ της.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε λίγο νωχελικά με αποτέλεσμα να το πληρώσει και να μειώσει στους τρεις βαθμούς ο Κολοσσός με σκορ 23-20. Εκεί όμως, η Ένωση πάτησε γκάζι και πάλι φτάνοντας την διαφορά στο +10 με σκορ 30-20 και καταφέρνοντας να κρατήσει σε μια τέτοια απόσταση την ομάδα της Ρόδου, ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε κι’ άλλο την διαφορά στους 16 πόντους με σκορ 45-29, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα μπήκε γκαζωμένη με αποτέλεσμα να αυξήσει στους 21 πόντους την διαφορά με το σκορ στο 52-31. Ο Κολοσσός έδειχνε αδύναμος για να επιστρέψει στο ματς, παρά μόνο να ρίξει για λίγο την διαφορά που παρέμενε σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ στο 61-43. Οι Κιτρινόμαυροι όμως, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έφτασαν στο +20 και πάλι, διαμορφώνοντας το σκορ σε 71-51.

Στη τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, συνέχισε δυνατά μεγαλώνοντας την διαφορά με το σκορ στο 74-51. Η ομάδα του Λυκογιάννη προσπάθησε να βελτιωθεί στην επίθεση, καθώς είχε ευκαιρία να το εκμεταλλευτεί δείχνοντας κάποια χαλαρότητα η άμυνα της Ένωσης και το κατάφερε ρίχνοντας την διαφορά κάτω απ’ τους 20 πόντους με 86-67 το σκορ. Όμως, λίγο πριν το τέλος του αγώνα η Ένωση ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +24 με το σκορ 93-69 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βασίλισσα έκανε τη πρώτη της νίκη κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου για τη φετινή σεζόν στη Basket League, με πολύ καλό μπάσκετ και με κορυφαίους τους Κιθ Λάνγκφορντ και Κέντρικ Ρέι.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 23 (4), Λάνγκφορντ (25 (1), Ματσιούλις 6, Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 1, Γκίκας, Μαυροειδής 10, Σαντ-Ρος 1, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 12 (2), Γιάνκοβιτς 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 4, Μπρέιζελτον 11 (2), Τζάκσον 8 (2), Μαραγκός 8, Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 3 (1), Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 3, Ντάνιελς 6, Κρομά 15 (1), Τουτζιαράκης 2, Παύλος 9 (2).