05.10
20:56

«Πάρτι» η ΑΕΚ κόντρα στον Άρη Νικαίας!

Μπορεί να ξεκίνησε αμφίρροπα το ματς για τους Μάγκες, όμως η συνέχεια εξελίχθηκε σε περίπατο και η τρίτη σερί νίκη (20-38) στο πρωτάθλημα ήρθε εύκολα. Πέταγαν… φωτιές Φλορίδο, Ζαμπούνης και Οζμοσούλ. Υποβασταζόμενος αποχώρησε ο Κεδέρης.

Εύκολο απόγευμα για τους κιτρινόμαυρους στην Νίκαια που κατάφεραν να πάρουν μία εύκολη νίκη με την διαφορά 18 τερμάτων να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση.

Ένα νικηφόρο σερί που συνεχίζεται για την ΑΕΚ και τον Δημήτρη Δημητρούλια στο κιτρινόμαυρο πάγκο. Στα αρνητικά της αναμέτρησης, το σκληρό φάουλ του Χουρσουντιάν στον Κεδέρη λίγο πριν το τέλος του αγώνα, με τον άσσο του “Δικεφάλου” να αποχωρεί υποβασταζόμενος.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Μετά τα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ με τρία διαδοχικά τέρματα του Florido προηγήθηκε με 4-6. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 9-9 στο 18′, σημείο στο οποίο οι “κιτρινόμαυροι”… ξέφυγαν με εντυπωσιακό σερί 2-12 που διαμόρφωσε το 11-21 του πρώτου μέρους. Το σερί διαμορφώθηκε με τέρματα των Αραμπατζή, Florido, αλλά και του Ζαμπούνη που πραγματοποίησε την πρώτη του φετινή εμφάνιση.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στο δεύτερο μέρος, Florido, Παπαδιονυσίου, Ζαμπούνης, Buneta και Hoggas ανέβασαν τη διαφορά στα 16 γκολ (13-29, 43′). Ο Ozmusul που πέρασε κάτω από τα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε… ρεσιτάλ, μοιράζοντας συνεχώς ασίστ μετά από τις αποκρούσεις του. Η μεγάλη διαφορά στο σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Δημητρούλια να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 20-38.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 7-9, 9-10, 9-16, 11-21 (ημιχρ.), 12-24, 13-27, 14-30, 16-34, 18-37, 20-38.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης, Ταουσάνης, Αθανασίου, Βλάχος, Μελετάκος, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Παπαδημητρίου, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας, Βίδρας, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Δομπρής, Μωραϊτης, Χόγκας, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Μυλωνάς, Χιμένεθ, Φλορίδο, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Οζμουσούλ, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωτακίδης.

Πηγή φωτο: handball.aek.gr/intime