21.9
18:50

Με το δεξί η ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα

Οι Μάγκες επικράτησαν επί του ΠΑΟΚ με σκορ 20-23 στη Νεάπολη και πήραν το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής.

Η Ένωση φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης όπου επικράτησε με σκορ 20-23.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, «ξύπνησαν» στην επανάληψη και πέρασαν με νίκη από το “σπίτι” του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ματς παρόλο το γκολ που δέχτηκε στο πρώτο λεπτό, καταφέρνοντας να φέρει τη διαφορά στο +2 με σκόρερ τους Γιάκομπσεν, Αραμπατζή και Κεδέρη. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-3 με τον Παπαβασίλη με την ΑΕΚ να αυξάνει τη διαφορά στο +2 με τον Γιάκομπσεν (2-4). Ο Παλάσκας σκόραρε για το 3-4 ενώ ο Πετρίδης έφερε το ματς στα ίσα στο 10ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν ένα σερί 5-0 (7-4) με τον Δημητρούλια να παίρνει ταιμ αυτ προκειμένου η ΑΕΚ να βρει και πάλι τη συγκέντρωσή της. Η Ένωση ευστόχησε με το Δομπρή για το 7-5 και στη συνέχεια ο Αραμπατζής σκόραρε σε κενή εστία (7-6). Στο 20ο λεπτό ο Παλάσκας έκανε το 8-6 με την ΑΕΚ να φτάνει το ματς στο 9-7 με το Δομπρή. Να σημειωθεί πως η ΑΕΚ έχασε δυο πέναλτι, την πρώτη φορά με το Δομπρή, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και τη δεύτερη με το Γιάκομπσεν. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 9-8.

Στην επανάληψη, σκόραρε γρήγορα για το 9-9 με τον Μπουνέτα φέρνοντας το ματς στα ίσα, ενώ στη συνέχεια ξέφυγε στο +2 με το Μόγια (9-11). Ο Κυπραίος μείωσε για τον ΠΑΟΚ, αλλά με τρομερό γκολ ο Μόγια διατήρησε το +2 (10-12). Η ΑΕΚ αύξησε και άλλο τη διαφορά αυτή τη φορά με το Δομπρή έπειτα από δοκάρι που στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (10-13). Η ΑΕΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Μόγια έφτασε τη διαφορά στο +3 (11-14). Με τρομερό γκολ του Μπουνέτα η ΑΕΚ έκανε το 12-15, ενώ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 14-15. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (16-16) με τον Παπαβασίλη, ωστόσο η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά με το Χόγκας στο 49′ (16-17) ενώ ο Μπουνέτα με τρομερό γκολ έφτασε τη διαφορά στο +2. Ο Μυλωνάς έκανε το 17-21 για την ΑΕΚ αυξάνοντας τη διαφορά στο +4 για πρώτη φορά. H AEK διατήρησε τη διαφορά με το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 20-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-4, 8-6, 9-6, 9-8 (ημιχρ.), 10-12, 11-13, 14-16, 16-18, 17-21, 20-23.