20.9
23:04

Νέα ήττα για την ΑΕΚ στο Βελιγράδι

Η Ένωση γνώρισε την ήττα με 90-73 από την Μέγκα Μπέμαξ στο δεύτερο φιλικό της στη Σερβία.

H κουρασμένη AEK ηττήθηκε 90-73 από την Μέγκα Μπέμαξ στη Ηala Sportova “Ranko Zeravica”, στο δεύτερο και τελευταίο της φιλικό της επί σερβικού εδάφους.

Λίγες ώρες μετά την ήττα από την Παρτιζάν, η «Βασίλισσα» δεν τα κατάφερε για ακόμα μία φορά, σε ένα δυνατό ντέρμπι.

Όσον αφορά στο ματς, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, μπήκε με μεγάλη διάθεση για να πάρει τα ηνία του αγώνα, με πολύ καλούς τους Δημήτρη Κακλαμανάκη και Κέντρικ Ρέι, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά (12-9, 5′) και στην συνέχει ανέβασε και άλλο την διαφορά, με το δεκάλεπτο να λήγει με double score (26-13, 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις γα ακόμη μια φορά λύσεις, διατηρώντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (39-27, 18’). Στη συνέχεια, η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 41-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η «Βασίλισσα» μάζεψε και άλλο την διαφορά φτάνοντας στο -6 (48-42, 24′), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να βοηθάει στα μέγιστα και να φτάνει το σκορ στο σουτ (50-47, 26′). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο ανέβασαν την επίδοση τους και χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 13-4, η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (63-51, 29’), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 67-51.
Η Μέγκα Μπέμαξ συνέχισε να κρατάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, παρά τις προσπάθειες της Ένωσης (79-66, 37’). Το σκηνικό έμεινε ίδιο ως το τέλος, με την Μέγκα να φτάνει στη νίκη και την ΑΕΚ να ολοκληρώνει τα φιλικά επί σερβικού εδάφους με ήττα.

Εκτός ομάδας ήταν ο τραυματίας Μάρκους Σλότερ και οι Βασίλης Τολιόπουλος, Νίκος Ρογκαβόπουλος και Αναστάσης Σπύρογλου.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 67-51, 90-73

Μέγκα Μπέμαξ (Μιλόγιεβιτς): Μίσκοβιτς 14 (2), Τριφούνοβιτς 9 (1), Άτιτς 16 (1), Μαριάνοβιτς 6, Άσκεριτς 10, Κάραπιτς 12 (1), Σιμόνοβιτς 15 (1), Μακούρα 1, Τανάσκοβιτς, Στάνιτς 7.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 5 (1), Λάνγκφορντ 15, Τσαλμπούρης 5 (4 ταπ.), Ματσιούλις 8 (5 ασ – 4 κλεψ. – 7 ριμπ,), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 5, Μαυροειδής, Σαντ Ρος 11, Γιαννόπουλος 13 (2), Γιάνκοβιτς 7.