15.9
21:14

ΑΕΚ για ωραία πράγματα…

Μία ακόμη καλή εμφάνιση που συνδυάστηκε με νίκη έκανε η Ένωση στο ΟΑΚΑ απόψε απέναντι στην Λαμία (2-0) – Πρωταγωνιστής ακόμη μια φορά ο Λιβάγια ο οποίος έκανε και πάλι τα… πάντα στο ΟΑΚΑ!

Ουσιαστική και καθοριστική η ΑΕΚ από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης παίζοντας πραγματικά όμορφη μπάλα, με πολλές τελικές και τον… Μάρκο για ακόμη μια φορά σε τρομερή φόρμα. Μάλιστα στο 6ο λεπτό ο Κροάτης είχε σούτ καλό που έβγαλε σε κόρνερ ο Βελλίδης ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Αλμπάνης, μετά από σέντρα του Λόπες, επιχείρησε φιλόδοξα το ψαλιδάκι, χωρίς όμως να κινδυνέψει η εστία της Λαμίας.

Στο 22’ ο Βράνιες απείλησε με κεφαλιά μετά από κόρνερ όμως δεν βρήκε στόχο ενώ επτά λεπτά πιο μετά ο Λόπες είχε ωραίο σουτ με το δεξί με τον Βελλίδη να μην μπλοκάρει σταθερά και τον Αλμπάνη στην επαναφορά να σουτάρει άουτ. Η ΑΕΚ άργησε μεν, αλλά βρήκε τέρμα στο 37’ με τον δαιμονιώδη Λιβάγια να τριμπλάρει στην περιοχή υπέροχα και να στέλνει τη μπάλα στη μικρή περιοχή εκεί όπου το λάθος του Πλάτσικα ήταν αναπόφευκτο για να κάνει με αυτογκόλ εν τέλει το 1-0 της Ένωσης.

Λίγο πριν το φινάλε η ΑΕΚ έχει διπλή ευκαιρία για να σκοράρει, αρχικά με τον Γιακουμάκη που έπιασε ωραίο κεφαλιά μετά από σέντρα του Λόπες, και στην συνέχεια με το σουτ του Αλμπάνη που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε στην διπλή αυτή ευκαιρία το έκανε πράξη στην αμέσως επόμενη όταν έπειτα από χτύπημα φάουλ ο Βράνιες με προβολή έκανε το 2-0 και παρότι ο διαιτητής αρχικά έδειξε οφσάιντ, στη συνέχεια με τη χρήση του VAR μέτρησε τελικά το καθαρό γκολ του δικεφάλου.

ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑ ΔΥΟ…

Στο δεύτερο ημίχρονο η πολιορκία της ΑΕΚ συνεχίστηκε με την Λαμία να έχει παθητικό ρόλο καθώς δεν μπορούσε με κανέναν τρόπο να απειλήσει τους «κιτρινόμαυρους ποδοσφαιριστές. Μάλιστα η Ένωση έψαχνε και το τρίτο τέρμα και λίγο έλειψε να το πετύχει στο 49’ όταν ο Κρίστιτσιτς προτού κατεβάσει τη μπάλα έπιασε δυνατό σουτ με τον Βελλίδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε χωρίς αποτέλεσμα να βρει και πάλι δίχτυα έχοντας όμως πολύ καλές στιγμές στο παιχνίδι της και κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο. Ο Βράνιες έχασε επίσης λίγο αργότερα μια μεγάλη ευκαιρία για να βάλει και δεύτερο προσωπικό γκολ στο παιχνίδι όμως η κεφαλιά του μετά την εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια έφυγε λίγο άουτ.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τις αλλαγές της και ο κόσμος δεν σταματούσε να φωνάζει και να ωθεί την ομάδα. Λίγο αργότερα ο Βέρντε είχε τρομερό σουτ μακρινό όμως ο Βελλίδης έδιωξε αυτή τη φορά σε κόρνερ. Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 25.000 δείγμα του ότι ο λαός της ΑΕΚ στηρίζει για ακόμη μια φορά την ομάδα που πλέον κοιτάζει την επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Αγρίνιο με αντίπαλο τον Παναιτωλικό θέλοντας να περάσει κι από εκεί με ένα ακόμη διπλό.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Κρστίτσιτς (76’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ζεράλδες (71’ Βέρντε), Λιβάγια, Αλμπάνης (64’ Κλωναρίδης), Γιακουμάκης.

Λαμία: Βελλιδης, Σάλιακας, Βύντρα, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Σκαρντοβέλι, Δημούτσος (85’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο (36’ Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Ρόμανιτς (65’ Τουράμ), Καραμάνος.