12.9
20:49

Κέρδισε το πρώτο φιλικό στην Πόλη η ΑΕΚ

Η Βασίλισσα κατάφερε να νικήσει με 71-68 την Μπουγιουκτσεκμέτσε.

Με το δεξί ξεκίνησε τα διεθνή της φιλικά η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 71-68 της Μπουγιουκτσεκμέτσε στο “Gazanfer Bilge Spor Salonu” της Κωνσταντινούπολης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η «Βασίλισσα» μπήκε λίγο μουδιασμένα στο ματς, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 7-4 (5′), ωστόσο το σκηνικό ανατράπηκε με την Ένωση να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +3 (15-18, 10′), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να έχει σε αυτό το σημείο 7 πόντους.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά στον πόντο (28-27, 15′), με τα πράγματα να μην αλλάζουν μέχρι το ημίχρονο, όταν οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με αυτήν την διαφορά (38-37, 20′).

Με την επιστροφή στο παρκέ, η ΑΕΚ έδειξε πως είναι ανώτερη και κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με +3 (41-44, 25′), με την «Βασίλισσα» να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με +4 (50-54, 40′) με τον Ρέι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν μπήκε πολύ δυνατά, με τους Τούρκους να το εκμεταλλεύονται και να περνάνε μπροστά με έναν πόντο (58-57, 35′). Παρά το προβάδισμα +4 (66-62) της Μπουγιουκτσεκμέτσε, ένα λεπτό και 30 δεύτερα πριν το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 4-0 ισοφάρισε (66-66), στο ένα λεπτό και 17 δεύτερα.

Ο Γιαννόπουλος με τρεις εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα στο συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου, 51 δεύτερα για το τέλος και ο Λάνγκφορντ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 71-67 και «κλείδωσε» τη νίκη της ΑΕΚ.

Εκτός ομάδας ήταν τραυματίες Λίνος Χρυσικόπουλος, Μάρκους Σλότερ, και ο Γιόνας Ματσιούλις.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο Sports Director της ΑΕΚ BC, Ντράγκαν Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 38-37, 50-54, 68-71

Μπουγιουκτσεκμέτσε (Σεχίτ): Έλντριτζ 5 (1), Ερντογάν, Σαρίασλαν 4, Τσακίρ 14 (1), Κουμπίς 3 (1), 8 Άντριους, Ντενίζ 6, Τάνκεου 8, Βαρντάλ, Ιβεντί 4, Χορτούμ, Άπσοου 16.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 18 (3 τρ. – 4 ασ), Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 16 (1), Τσαλμπούρης 10 (2), Κακλαμανάκης 4, Σπύρογλου, Γκίκας 8 (2), Μαυροειδής 4 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 2 (3 κλεψ.), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπ.).