03.9
19:57

Με ντέρμπι στην πρεμιέρα οι Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης
Advertisement

Η ΑΕΚ θα ξεκινήσει με ντέρμπι την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Handball Premier, αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας. 21 Σεπτεμβρίου η πρώτη σέντρα του πρωταθλήματος.

Η νέα σεζόν που θα ξεκινήσει για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στις 21 Σεπτεμβρίου, θα ξεκινήσει με ντέρμπι για το πρωτάθλημα Handball Premier στην Θεσσαλονίκη, αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΟΚ.

Η Ένωση που φέτος θα ξεκινήσει την σεζόν με δυο στόχους το πρωτάθλημα και το κύπελλο, βάζοντας πολύ καλές και γερές βάσεις για να το πετύχει. Θα κληθεί αμέσως να βουτήξει στα βαθιά σαν νέα ομάδα και να κάνει το πρώτο της διπλό, έχοντας ως αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Το πρωτάθλημα έχει οριστεί για το Σαββατοκύριακο 21-22 Σεπτεμβρίου 2019, ενώ το σύστημα του πρωταθλήματος θα είναι ίδιο όσον αφορά τα πλέι οφ με τέσσερις φάσεις.

Συγκεκριμένα, η πρώτη φάση του πρωταθλήματος θα είναι με τις 12 ομάδες να συναντιούνται σε δύο γύρους, στην Β΄οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 1-8, με τα ζευγάρια να χωρίζονται ως εξής: Α’ Ζευγάρι: (1η-8η), Β’ Ζευγάρι: (2η-7η), Γ’ Ζευγάρι: (3η-6η). Δ’ Ζευγάρι: (4η-5η ). Τα συγκεκριμένα ζευγάρια θα αναμετρούνται και η ομάδα που θα πετυχαίνει δυο νίκες θα προκρίνεται Γ’ γύρο.

Στη Γ’ φάση (ημιτελικά), οι νικήτριες ομάδες των ζευγαριών Α,Β,Γ,Δ της Β’ ΦΑΣΗΣ θα αναμετρηθούν αγωνιστούν μεταξύ τους ως ακολούθως στις δύο νίκες, πρώτο Ζευγάρι: Νικητής ζευγαριού Α (1-8) με νικητή ζευγαριού Δ (4-5): 2ο Ζευγάρι: Νικητής ζευγαριού Β (2-7) με νικητή ζευγαριού Γ (3-6).

Τέλος στη Δ’ φάση (τελικός), οι νικήτριες ομάδες των ζευγαριών 1ο & 2ο παίζουν μεταξύ τους στον τελικό στις τρεις (3) νίκες και οι ηττημένες ομάδες παίζουν στον μικρό τελικό στις δύο (2) νίκες.

Απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την 5η αγωνιστική τον Διομήδη Άργους εντός έδρας, ενώ τον Ολυμπιακό Ξυνή την 10η αγωνιστική στο Κλειστό του Ρέντη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Handball Premier:

21.09.2019 1η Αγωνιστική – 12η Αγωνιστική 18.01.2020
Φίλιππος Βέροιας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Διομήδης Άργους
Π.Α.Ο.Κ.-Α.Ε.Κ.
Φαίακας Κέρκυρας-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

28.09.2019 2η Αγωνιστική – 13η Αγωνιστική 25.01.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Φίλιππος Βέροιας
Α.Σ.Ε. Δούκα-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Διομήδης Άργους-Π.Α.Ο.Κ.
Α.Ε.Κ.-Φαίακας Κέρκυρας
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic

05.10.2019 3η Αγωνιστική – 14η Αγωνιστική 01.02.2020
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Π.Α.Ο.Κ.-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Φαίακας Κέρκυρας-Διομήδης Άργους
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Α.Ε.Κ.
Φίλιππος Βέροιας-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

12.10.2019 4η Αγωνιστική – 15η Αγωνιστική 08.02.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Φίλιππος Βέροιας-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Α.Σ.Ε. Δούκα-Π.Α.Ο.Κ.
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Φαίακας Κέρκυρας
Διομήδης Άργους-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Α.Ε.Κ.

02.11.2019 5η Αγωνιστική – 16η Αγωνιστική 15.02.2020
Π.Α.Ο.Κ.-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Φίλιππος Βέροιας
Φαίακας Κέρκυρας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Α.Ε.Κ.-Διομήδης Άργους
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

09.11.2019 6η Αγωνιστική – 17η Αγωνιστική 22.02.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Φαίακας Κέρκυρας
Φίλιππος Βέροιας-Π.Α.Ο.Κ.
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Α.Σ.Ε. Δούκα-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Α.Ε.Κ.
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Διομήδης Άργους

16.11.2019 7η Αγωνιστική – 18η Αγωνιστική 29.02.2020
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Φαίακας Κέρκυρας-Φίλιππος Βέροιας
Π.Α.Ο.Κ.-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Α.Ε.Κ.-Α.Σ.Ε. Δούκα
Διομήδης Άργους-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

23.11.2019 8η Αγωνιστική – 19η Αγωνιστική 04.03.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Α.Ε.Κ.
Φίλιππος Βέροιας-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Φαίακας Κέρκυρας
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Π.Α.Ο.Κ.
Α.Σ.Ε. Δούκα-Διομήδης Άργους
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

07.12.2019 9η Αγωνιστική – 20η Αγωνιστική 07.03.2020
Διομήδης Άργους-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Α.Ε.Κ.-Φίλιππος Βέροιας
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Φαίακας Κέρκυρας-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Π.Α.Ο.Κ.-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

14.12.2019 10η Αγωνιστική – 21η Αγωνιστική 18.03.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Φίλιππος Βέροιας-Διομήδης Άργους
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Α.Ε.Κ.
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Π.Α.Ο.Κ.-Φαίακας Κέρκυρας
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Α.Σ.Ε. Δούκα

21.12.2019 11η Αγωνιστική – 22η Αγωνιστική 21.03.2020
Α.Σ.Ε. Δούκα-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Φίλιππος Βέροιας
Διομήδης Άργους-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Α.Ε.Κ.-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Π.Α.Ο.Κ.
Φαίακας Κέρκυρας-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

Advertisement