29.8
23:52

Υπάρχει κι’ άλλο πέναλτι πάνω στον Ολιβέιρα

Ο Άγγλος Όλιβερ δεν έδωσε δεύτερο πέναλτι στην ΑΕΚ, όταν στο 46′ υπάρχει διπλό τράβηγμα στον Ολιβέιρα και εμποδίζεται για το 0-3.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 46ο λεπτό του αγώνα για να κάνει το 0-3 βάζοντας σε τροχιά πρόκρισης την ΑΕΚ, που θα έκανε την ολική ανατροπή.

Όμως, τα πράγματα δεν ήρθαν όπως θα ήθελαν οι Κιτρινόμαυροι, αλλά φαίνεται πως δεν φταίει ο Πορτογάλος φορ για το γκολ που έχασε, καθώς έχει γίνει πέναλτι και μάλιστα… διπλό στον ίδιο απ’ τους παίκτες της Τράμπζονσπορ, εμποδίζοντας τον να εκτελέσει τον Τσακίρ ο οποίος στη συνέχεια του τραβάει την φανέλα και δεν τον αφήνει να κάνει τάκλιν για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Συγκεκριμένα, ο Ολιβέιρα γίνεται πολύ ωραία αποδέκτης της μπάλας απ’ τον Λιβάγια, ο Τούρκος στόπερ αρχικά του τραβάει την φανέλα και δεν καταφέρνει να τον γκρεμίσει, αλλά παρά μόνο να τον εμποδίσει να εκτελέσει. Στη συνέχεια της φάσης όταν η μπάλα έχει περάσει απ’ τον Τσακίρ και πάει προς τα δίχτυα ο Ολιβέιρα τρέχει να την σπρώξει, αλλά ο τερματοφύλακας της Τράμπζονσπορ προχωράει σε αντικανονικό τράβηγμα μέσα στην περιοχή (βλ. κεντρικη φώτο) και εμποδίζει τον Ολιβέιρα να σπρώξει την μπάλα, που δεν καταφέρνει ούτε με το τάκλιν.

Μάλιστα, ο Τσακίρ σε αυτήν την φάση εκτός από πέναλτι θα έβλεπε και την κόκκινη κάρτα καθώς ο Πορτογάλος ήταν σε εμφανή θέση για γκολ. Δυστυχώς, ο Άγγλος Όλιβερ έχασε εντελώς και το διπλό πέναλτι σε μια φάση πάνω στον Ολιβέιρα και συνέχισε το έργο του, να σφυρίζει συνεχώς έδρα απ’ το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο.