29.8
22:31

Αυτή είναι η ψυχή της ΑΕΚ

Γι’ αυτή την ΑΕΚ ζούμε, αυτή την ΑΕΚ θέλουμε να βλέπουμε ακόμα κι αν ένας τέτοιος αποκλεισμός πικραίνει άπαντες, αυτή είναι η κανονική ΑΕΚ και μας έλειψε πολύ! Τεράστια εμφάνιση από τον δικέφαλο που κέρδισε 0-2 στην Τραπεζούντα και άγγιξε την απόλυτη ανατροπή

Ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο που δεν θα πίστευε κανείς ούτε στα τρελά όνειρα του έκανε η Ένωση στην Τραπεζούντα απέναντι στην Τραμπζονσπόρ που άγγιξε ακόμα και την απόλυτη ανατροπή μέσα σε 45 λέπτά! Η ΑΕΚ παίζοντας με ψυχή και επιτέλους με ορθολογικό σχήμα και πρόσωπα που επανήλθαν στην εντεκάδα κατάφερε να κάνει σχεδόν το αδύνατο. Από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις διαθέσεις τους οι «κιτρινόμαυροι» καθώς μόλις στο 8ο λεπτό ο Ολιβέιρα μετά από σέντρα στην περιοχή πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Η πολιορκία της Ένωσης δεν σταμάτησε εκεί καθώς στα επόμενα λεπτά έβαλε τους Τούρκους στα καρέ τους. Στα αμέσως επόμενα λεπτά ο Μάνταλος χάνει μεγάλη ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ συρτά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Η Τράμπζονσπόρ είχε μια καλή στιγμή στο 16’ με τον Ομούρ μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας. Λίγα λεπτά αργότερα ο δικέφαλος εκμεταλλεύεται τα αμυντικά λάθη των Τούρκων ύστερα κι από πίεση των «κιτρινόμαυρων», ο Λιβάγια πήρε τη μπάλα και με με υπέροχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα ανατρέπεται από τον Μίκελ μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Όλιβερ δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Μάνταλος που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε και… «πάγωσε» το γήπεδο της Τραπεζούντας.

Η Ένωση είχε κάνει μέσα σε μισή ώρα το απόλυτο και έψαχνε μάλιστα και την απόλυτη ανατροπή! Στο 35’ ο Μάνταλος είχε ωραίο μακρινό σουτ που πέρασε άουτ ενώ αμέσως μετά οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Εκουμπάν αλλά ο Μπάρκας βγήκε και πρόλαβε την μπάλα. Στην ΑΕΚ ανήκουν και τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου καθώς στο 42’ ο Μάνταλος εκτελέσε το φάουλ, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η Ένωση άγγιξε το 0-3 όταν ο Λιβάγια βρήκε υπέροχα τον Ολιβέιρα, ο οποίος καθυστέρησε να πλασάρει, με τον Τσακίρ να αποκρούει και στη συνέχεια ένας αμυντικός της Τραμπζονσπόρ έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή!

ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΜΕ ΨΥΧΗ… ΑΕΚ!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι ανέβηκαν πιο ψηλά με στόχο να βρουν ένα γκολ καθώς η ΑΕΚ τους έβαλε δύσκολα στο πρώτο μέρος. Μάλιστα είχαν και μία καλή στιγμή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Σάρι βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα, αλλά ο Οικονόμου πρόλαβε και απομάκρυνε με το σώμα σε κόρνερ. Λίγο αργότερα και πάλι η Τραμπζονσπόρ με τον Ενουακαέμε που έκανε τη κίνηση ο Γαλανόπουλος έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ. Τυχερή η ΑΕΚ σε εκείνη τη στιγμή που κράτησε ανέπαφο το τέρμα της και αναζητούσε στη συνέχεια το τρίτο γκολ που θα της έδινε την πρόκριση.

Η ΑΕΚ συνέχιζε να παίζει και να ψάχνει την καλή ευκαιρία όμως η Τραμπζονσπόρ έχασε καλή στιγμή στο 73’ με τον Μπάρκα να διώχνει με εξαιρετική επέμβαση και να αρνείται την παραβίαση της εστίας του σε σουτ του Πάρμακ!

Τα τελευταία λεπτά στην Τραπεζούντα ήταν δραματικά και ενώ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μείνει από δυνάμεις, όχι όμως και από ψυχή… Έψαχναν διακαώς το γκολ… μάταια! Κρίμα για την Ένωση που υπό διαφορετικές συνθήκες και χωρίς τον τυχαίο Καρντόσο στον πάγκο της θα είχε πάρει μια εύκολη πρόκριση απέναντι στους Τούρκους.

Τραμπζονσπόρ: Τσακίρ, Σόσα, Ενουακαέμε, Ομούρ, Όμπι Μίκελ (35’ Σέρλοτ), Ιβανίλντο, Εκουμπάν, Κάμπι, Περέιρα, Πάρμακ, Νόβακ

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (58’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Μάνταλος (81’ Γιακουμάκης), Ολιβέιρα.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 15’ Τσιγκρίνσκι, 28’ Όμπι Μίκελ, 41’ Ζοάο Περέιρα, 57’ Μάνταλος, 63’ Βράνιες, 68’ Σάρι, 76’ Κρίστιτσιτς,

Κόκκινες: 90+ Λόπες