28.8
22:06

Όχι έτσι ΑΕΚΑΡΑ

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα των ομίλων για το Champions League (4-3) δίχως να καταφέρνει να διατηρήσει το προβάδισμα που απέκτησε στο δεύτερο ημίχρονο με ανατροπή και με μεγάλη δόση ατυχίας ήρθε το τελικό σκορ.

Η ομάδα futsal της ΑΕΚ αν και βρέθηκε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή δεν τα κατάφερε τελικά απέναντι στην έμπειρη Minerva και ηττήθηκε με 4-3 στην πρεμιέρα της στον Γ΄προκριματικό Όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ένωση είχε σε πολλή καλή μέρα τον Πάνου, ενώ ο Θανασάι θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς με τα δύο χαμένα πέναλτι.

Αύριο, Πέμπτη (29/08-20:00) η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα αντιμετωπίζει την Blue Magic Dublin FC στο Δαϊς.

H AΕΚ στο 5ο λεπτό του αγώνα είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από κλέψιμο του Αρτινού το σουτ έφυγε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα η Ελβετική ομάδα απάντησε και πέτυχε γκολ με τον Φερνάντες, ενώ μετά από αδράνεια της ΑΕΚ η Minerva έκανε το 2-0 στο 9ο λεπτό και πάλι με τον Φερνάντες, όταν με μακρινό σουτ βρήκε δίχτυα.  Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει σε 2-1, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Θανασάι.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και μάλιστα είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα πίεζαν αρκετά και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (2-2)  με ωραίο σουτ του Ασημακόπουλου.

Η ΑΕΚ είχε πάρει φόρα και συνέχισε να έχει καλές επιθετικές προσπάθειες, με αποκορύφωμα την ενέργεια του Θανασάι, που τελικά βρήκε δίχτυα και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του με 3-2 στο 18ο λεπτό. Η Minerva αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 ένα λεπτό αργότερα, ενώ οι Ελβετοί πήραν και πάλι προβάδισμα (4-3) 1.14 πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Τουρέ.

Πλέον, δυσκολεύουν τα πράγματα για την πρόκριση, καθώς η Ένωση χρειάζεται δυο νίκες ή συνδυασμό αποτελεσμάτων, ωστόσο η ΑΕΚ έχει ακόμα ελπίδες, αφού κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις στον κόσμο που παρακολούθησε την αναμέτρηση στο Δαΐς.