25.8
23:57

Να τελειώσει απόψε αυτή η φαρσοκωμωδία

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Οποιοσδήποτε άλλος προπονητής δεν θα έχανε αυτό το παιχνίδι (ΑΕΚ – Ξάνθη 1-2), όμως ο Καρντόσο όχι μόνο έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια, αλλά αποτελείωσε και τα αποδυτήρια με τους παίκτες να είναι επηρεασμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν σε αυτό το βατερλό – Άμεσες αποφάσεις πρέπει να λάβει η διοίκηση της ομάδας

Σαφώς επηρεασμένη από τα κακώς κείμενα της περασμένη Πέμπτης στο παιχνίδι με την Τραμπζονσπόρ εμφανίστηκε η ΑΕΚ, που υπό τις οδηγίες του Μιγκέλ Καρντόσο και με αρκετές αλλαγές στο βασικό της σχήμα προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να πετύχει ένα γρήγορο γκολ μάταια. Το πρώτο κατέβασμα προς την περιοχή της Ξάνθης έφερε την πρώτη τελική με τον Χουλτ από τα αριστερά να βρίσκει τον Μάνταλο, με τον αρχηγό της ΑΕΚ ωστόσο να μην σημαδεύει σωστά με το κεφάλι στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στην πολιορκία των πρώτων λεπτών καταγράφηκε και η φάση του 4ου λεπτού όταν ο Βέρντε πήρε τη μπάλα, διένυσε μερικά μέτρα μαζί της και στη συνέχεια είχε ένα σουτ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Άμπαντ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κάπου εκεί η Ξάνθη οργανώθηκε και η ΑΕΚ με τη σειρά της παρουσίασε και πάλι πράγματα που οι φίλοι της Ένωσης θέλουν να ξεχάσουν. Αμυντικά δεν κινδύνεψε, ωστόσο στο μεσοεπιθετικό κομμάτι δεν έβγαζε την εικόνα που αμφότεροι στην ΑΕΚ θέλουν να βλέπουν. Στο 27’ ο Οικονόμου βρήκε τον Ζεράλντες που κατέβασε τη μπάλα, αλλά ο Αμπάντ βγήκε και πρόλαβε τον Πορτογάλο μέσο. Λίγο αργότερα ο ίδιος θα έβλεπε την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για την επόμενη περίπου μία ώρα παιχνιδιού που θα είχε να διανύσει. Αναμφισβήτητα ο Ζεράλντες δείχνει το κακό του πρόσωπο ακόμα μία φορά, αυτή τη φορά όχι τόσο με την εμφάνιση του, αλλά με τις δύο χαζές κάρτες που δέχθηκε μέσα σε 25 λεπτά. Από την άλλη η ΑΕΚ στη συνέχεια του ημιχρόνου προσπάθησε να εγκλιματιστεί και να βρει τα πατήματα της παρότι με λιγότερο παίκτη και μάλιστα έχασε την καλύτερη της ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Μάνταλος λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Ολιβέιρα ανενόχλητο να πιάνει τη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής χωρίς ωστόσο να σημαδέψει δίχτυα.

ΚΑΡΝΤΟΣΟ ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ… ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βελτιώθηκε εν μέρη και προσπαθούσε αν και με αριθμητικό μειονέκτημα να βρει ένα γκολ. Από την άλλη πλευρά η Ξάνθη αφοσιώθηκε κυρίως στα μετόπισθεν της ψάχνοντας μονάχα με αντεπιθέσεις μια καλή ευκαιρία για να κάνει γκολ. Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ανήκει στην Ξάνθη καθώς μετά από επικίνδυνο γύρισμα του Στάτζεον στην μεγάλη περιοχή ο Μπάρκας βγήκε και μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Σόσα έβγαλε καλή σέντρα με τον Χουλτ να διώχνει με το κεφάλι πριν συμβούν τα χειρότερα.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της δυσκολευόταν να βρει τελική και κάτι σπουδαίο που θα την έφερνε κοντά στο γκολ. Στο 54ο λεπτό ο Βέρντε έκανε τη σέντρα η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Μάνταλο που δίστασε να σουτάρει με το αριστερό και στη συνέχεια το σουτ που έκανε κόντραρε ο Μπαξεβανίδης που γλίτωσε την ομάδα του.

Λίγο αργότερα ήρθαν τα πάνω κάτω στο Ολυμπιακό στάδιο. Ο Στάρτζεον έκανε το γύρισμα απ’ τα δεξιά, ο Μπαριέντος έκανε την προβολή, ο Μπάρκας απέκρουσε, αλλά ο Αμορίμ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Καρντόσο από τον πάγκο ανύμπορος να αντιδράσει σε αυτό το χάλι πέρασε ως αλλαγή τον Γαλανόπουλου αντί του Κρίστιτσιτς και λεπτά αργότερα η ΑΕΚ δέχεται δεύτερο γκολ. Ο Μπαριέντος και πάλι δέχθηκε εξαιρετική πάσα από τον Ρενέλα και πλάσαρε υπέροχα τον Μπάρκα από το ύψος του πέναλτι για το 0-2. Ο κόσμος οργίασε φωνάζοντας «ΑΕΚ, ΑΕΚ, αυτό δεν είναι ΑΕΚ», όμως τις αποφάσεις δεν τις παίρνει αυτός. Πέρασε όμως το μήνυμα του, καθώς αμέσως μετά το παιχνίδι άπαντες στη διοίκηση πρέπει να πάρουν καίριες αποφάσεις για το αγωνιστικό μέλλον αυτής της ομάδας.

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Ολιβέιρα μετά από ασίστ του Μάνταλου και ωραίο σουτ του Πορτογάλου, ενώ λίγο αργότερα η Ένωση χάνει καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν μετά το γύρισμα του Αλμπάνη μέσα στην περιοχή, ο Ολιβέιρα δεν κατάφερε να προλάβει τη μπάλα. Ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού και μερίδα οπαδών της ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να ζητήσει το λόγο από τους ποδοσφαιριστές και από το τεχνικό επιτελείο.

AEK (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Κρστίτσιτς (75’ Γαλανόπουλος), Σιμόες (83’ Αλμπάνης), Βέρντε (58’ Λιβάγια), Ζεράλντες, Μάνταλος, Ολιβέιρα.

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς (41’ Λισγάρας), Σόσα, Ντουρίτσκοβιτς (60’ Ντε Αμορίμ), Κοβάσεβιτς, Στάρτζεον, Μπαριέντος, Τερκί, Ρενέλα.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 7’ Ντουρίτσκοβιτς, 12’ Ζεράλντες, 30’ Μπαξεβανίδης, 34’ Ζεράλντες, 37’ Κοβάτσεβιτς, 75’ Σβάρνας, 90+’ Μάνταλος

Κόκκινες: 34’ Ζεράλντες