22.8
22:59

Γι’ αυτό το χάλι να κάνουμε υπομονή;

Είναι αυτή η ΑΕΚ που οραματίζονταν οι άνθρωποι της ΑΕΚ για τη φετινή σεζόν; Τι πάει στραβά και ενώ έδρασε γρήγορα στον μεταγραφικό της σχεδιασμό παρουσιάζει στο χορτάρι αυτό το χάλι; Ήττα από την Τραμπζονσπόρ (1-3) με κάτω τα χέρια και με το ένα πόδι… εκτός ομίλων Europa League

Γκολ με το καλημέρα πέτυχε η Ένωση στο ΟΑΚΑ όμως αυτό δεν προμήνυε και αντίστοιχη εξέλιξη στο πρώτο ημίχρονο για τους «κιτρινόμαυρους» που ήταν αναποτελεσματικοί στο να βγάλουν την μπάλα από την άμυνα τους.

Η ΑΕΚ στάθηκε τυχερή και με τον Λιβάγια να μπαίνει αφηνιασμένος στην αναμέτρηση κατάφερε μόλις στο 4ο λεπτό να ανοίξει το σκορ έπειτα από ωραία συνεργασία με τους Σιμόες και Λόπες. Ο Κροάτης δέχθηκε την πάσα του Πορτογάλου ακραίου αμυντικού της Ένωσης και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 σε ένα σημείο που θα έλεγε κανείς ότι ήταν και ιδανικό για να πάνε όλα καλά όσον αφορά το παιχνίδι της Αθήνας.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη καθώς οι Τούρκοι ανέβηκαν πολύ γρήγορα ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 7ο λεπτό ο Ουμούρ έξω από την περιοχή είχε σουτ που έδιωξε δύσκολα ο Μπάρκας ενώ στο 11’ ο Ολιβέιρα για την ΑΕΚ είχε σουτ μετά από πάσα του Λιβάγια όμως ο Τσακίρ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό επικίνδυνη στιγμή στα καρέ της ΑΕΚ με την σέντρα του Ουμούρ να περνάει από όλα τα σώματα ενώ λίγο αργότερα η ΑΕΚ χάνει καλή στιγμή με σουτ του Λιβάγια που πέρασε λίγο άουτ. Στο 17’ ο Εκουμπάν μπήκε στην περιοχή μετά από πάσα του Ενουακαέμε, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της ΑΕΚ, υπό την πίεση του Λόπες. Στα επόμενα λεπτά οι δικέφαλος είχε διαδοχικά δύο σουτ άστοχα από Ολιβέιρα και Λιβάγια και η Τραμπζονσπόρ κέρδισε αμέσως μετά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βράνιες με τον Σόσα που ανέλαβε την εκτέλεση να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.

Ότι δεν έκανε ο Σόσα το έκανε ο Εκουμπάν στο 28’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ενουακέμε έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Νόβακ, και στη συνέχεια στον Εκουμπάν ο οποίος από θέση βολής νίκησε τον Μπάρκα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει με τον Ολιβέιρα να έχει σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα κόντραρε ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος είχε και πάλι σουτ έξω από την περιοχή το οποίο πέρασε έξω. Οι Τούρκοι οι οποίοι είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα κατάφεραν πριν την ανάπαυλα να κάνουν την ανατροπή και το 2-1 με τον Εκουμπάν μετά από στημένη μπάλα στο κόρνερ και κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής.

ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ

Ένα χάλι στον άξονα και στην αμυντική της λειτουργία παρουσίασε και στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση που αντί να σοβαρευτεί και να βγάλει διαφορετικό πρόσωπο, έγινε χειρότερη και έρμαιο των Τούρκων. Η Τραμπζονσπόρ αναζητούσε με μανία το τρίτο γκολ και είχε την κυριαρχία στο χώρο του κέντρου με την ΑΕΚ να περιορίζεται σε ατομικές πρωτοβουλίες και μόνο…

Στο 51’ ο Ουμούρ έκανε το γύρισμα από δεξιά, όμως μπάλα πέρασε από τα σώματα, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Λιβάγια (ο μοναδικός που διασώθηκε απόψε) είχε δυνατό σουτ που μπλόκαρε δύσκολα ο Τσακίρ. Στα επόμενα λεπτά οι Τούρκοι είχαν διαδοχικά προσπάθειες με σουτ των Σόσα, Σερλότ και Νουακέμε χωρίς να βρει κανένα από αυτά στόχο.

Στο 70’ η κυριαρχία της Τραμπζονσπόρ έφερε αποτέλεσμα με τον Ουμούρ να βγάζει κάθετα τον Γκανέζο όπου σε τετ α τετ σκόραρε για το 3-1 παγώνοντας ακόμα περισσότερο το ήδη… παγωμένο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ. Λίγο αργότερα ο Λιβάγια και πάλι προσπάθησε μέσα από τη περιοχή και δεξιά όμως η μπάλα πέρασε από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ των Τούρκων. Η ΑΕΚ είχε μία καλή στιγμή στο 77’ για να μειώσει το εις βάρος της σκορ με τον Ζεράλντες μέσα από την περιοχή και αριστερά να πιάνει το σουτ με τον Τσακίρ όμως να διώχνει. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να χάνουν μία ακόμα ευκαιρία για γκολ όταν ο Αβντιγιαί μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά δεν βρήκε στόχο.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Βράνιες, Παουλίνιο, Σιμόες, Σιμάο (63’ Κρίστιτσιτς), Βέρντε (65’ Ζεράλντες), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα (83’ Γιακουμάκης)

Τραμπζονσπόρ: Τσακίρ, Νόβακ, Χοσεϊνί, Τούρκμεν, Ζοάο Περέιρα, Σόσα, Πάρμακ, Ενουακαέμε, Εκουμπάν, Αμπντουλκαντίρ, Ουμούρ, Σέρλοθ (77’ Ερντογάν).