14.8
23:47

Πρώτη φιλική νίκη για τους Μάγκες στο τουρνουά στην Στρούγκα

Κυριάρχησε η ΑΕΚ στα Σκόπια κερδίζοντας την Μπουτέλ με 25-21.

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στο Ευρωπαϊκό τουρνουά στην Στρούγκα απέναντι στην Σκοπιανή Μπουτέλ επικρατώντας με 25-21.

Η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά και ήταν μπροστά στο σκορ με 7-4. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν κι άλλο το σκορ απέναντι στην ομάδα των Σκοπίων με 12-7 με το ημίχρονο να λήγει 13-11.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν με σταθερό ρυθμό έχοντας προβάδισμα δύο γκολ (16-14). Ωστόσο, η Μπουτέλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 17-17 ενώ στη συνέχεια πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 18-17.

Η Ένωση δεν άφησε για πολύ την Μπουτέλ να έχει τον πρώτο λόγο και με δύο γρήγορα γκολ πήγε την διαφορά πάλι στο +2  (22-20). Η αναμέτρηση έληξε υπέρ της ΑΕΚ με 25-21, σημειώνοντας την πρώτη νίκης της για φέτος.

Επόμενη αναμέτρηση στο τουρνουά για την ΑΕΚ θα είναι με την Σουηδική Εσκιλτούνα αύριο στις 21:30.

Την Παρασκευή (16/08) η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει σε φιλική αναμέτρηση εκτός τουρνουά την RK Proleter Zrenjanin (Σερβία).

Το International Handball Tournament Struga θα συνεχιστεί το Σάββατο 17 Αυγούστου με τους αγώνες κατάταξης.