08.8
21:21

Με Μάρκο (μαέστρο) Λιβάγια καθάρισε στη Ρουμανία!

Με το 1,5 πόδι στα play off του Europa League βρίσκεται η ΑΕΚ που κέρδισε την Κραϊόβα στην Ρουμανία (2-0) χάρη στον εξαιρετικό Λιβάγια (έγκλημα να μην ξεκινά βασικός) που είχε ασίστ και γκολ – Τραυματίες αποχώρησαν από το γήπεδο Σιμάο και Κλωναρίδης

Με φανερή έλλειψη σε αγωνιστικό ρυθμό αλλά με ορθολογικό σύστημα και πρόσωπα ξεκίνησε την αναμέτρηση στη Ρουμανία η ΑΕΚ, που στα πρώτα λεπτά έψαχνε τα πατήματα της δεχόμενη πίεση από την Κραϊόβα. Οι Ρουμάνοι περιορίστηκαν στη συνέχεια σε παιχνίδι με αντεπιθέσεις με την ΑΕΚ να κρατάει τη μπάλα ψάχνοντας αυτή τις δικές στιγμές κυρίως μέσα από συνεργασίες.

Στο 4ο λεπτό το επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ έδιωξε ο Σβάρνας ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο δικέφαλος είχε καλή στιγμή μετά από σουτ του Ζεράλντες μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε κόρνερ. Η Κραϊόβα είχε ένα σουτ στο 15’ με εύκολη λεία για τον Μπάρκα ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα στην περιοχή των Ρουμάνων αλλά δεν ακολούθησε κανείς έτσι ώστε να γίνει κάποια επικίνδυνη φάση.

Ο Μάνταλος ο οποίος ήταν αρκετά νευρικός στο παιχνίδι του είχε ένα σουτ στο 19ο λεπτό κλείνοντας προς το κέντρο, δεν είχε όμως τύχη ενώ στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ημίχρονο για να ανοίξει το σκορ. Ο Παουλίνιο μπήκε στην περιοχή με όμορφη κίνηση πέρασε τη μπάλα στον Μάνταλο με τον αρχηγό της ΑΕΚ από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα άουτ. Σε αυτό σημείο η ΑΕΚ είχε καλό ρυθμό όμως της έλειπε η τελική προσπάθεια ενώ τα χαλούσε πολλές φορές και στην τελική πάσα. Στο 23’ ο Ζεράλντες είχε την ευκαιρία να πασάρει στον γρήγορο Κλωναρίδη αλλά καθυστέρησε και έχασε τη μπάλα ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι Ρουμάνοι με τον Ρομάν είχαν καλή στιγμή μετά την κεφαλιά που πήρε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή του δικεφάλου.

Λίγο πριν το ημίχρονο η ΑΕΚ χάνει κι άλλη ευκαιρία με τον Σιμάο να εκτελεί ένα φάουλ από πλάγια και τον Βράνιες να πιάνει τη κεφαλιά η οποία πέρα λίγο άουτ. Η Κραϊόβα στην αμέσως επόμενη φάση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βρει δίχτυα όμως η πάσα του Μπανκού ήταν δυνατή και ο Ρομάν δεν πρόλαβε. Το ημίχρονο τελείωσε μετά από ένα καλό σουτ του Λιβάγια που είχε περάσει νωρίτερα σε αναγκαστική αλλαγή του Κλωναρίδη.

ΠΑΤΗΣΕ ΓΚΑΖΙ

Σαφώς ανώτερη η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού που όσο περνούσαν τα λεπτά έδειχνε να βρίσκει όλο και περισσότερο τα πατήματα της παρά την αφόρητη ζέστη στην Ρουμανία.

Στο 54ο λεπτό η Κραϊόβα έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από λάθος του Χουλτ ο Μπαρμπούτς έκανε την πάσα στον Ρομάν ο οποίος όμως αστόχησε. Ότι δεν κατάφεραν οι Ρουμάνοι, το έκανε η ΑΕΚ στο 60’ με τον Λιβάγια να βγάζει υπέροχη σέντρα μισό γκολ στον Μάνταλο και τον αρχηγό της ΑΕΚ με όμορφη κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Η Κραϊόβα έδειχνε στο γήπεδο να μένει από δυνάμεις με την ΑΕΚ τουναντίον να δείχνει όμορφα πράγματα στο παιχνίδι της. Στο 71’ ο Ρομάν βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπάρκα όμως η φάση σταμάτησε εκεί καθώς νωρίτερα είχε υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν ο Λιβάγια μοίρασε στον Παουλίνιο και αυτός στη συνέχεια κάθετα αλλά δυνατά πολύ για τον Ολιβέιρα που δεν πρόλαβε.

Ο Κροάτης φορ της ΑΕΚ όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα καθώς στο 85ο λεπτό ο Λιβάγια βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε με υπέροχο τελείωμα να κάνει το 2-0. Η Κραϊβα στην εκπνοή είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το εις βάρος της σκορ με τον Φόρτες να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Μπάρκα. Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή του αγώνα με την Ένωση να φεύγει από την Ρουμανία με σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα play off του Europa League.

Κραϊόβα: Πιλιατσέλι, Μπρίτσεαγκ, Βαταγέλου, Κέλιτς, Ρομάν (73’ Φόρτες), Ματέιου, Τσιτσαλντάου, Μπανκού, Ιβάνοφ (66’ Κάκα), Μπαρμπούτ (73′ Ιονίτα), Άτσκα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμάο (82’ Κρίστιτσιτς), Σιμόες, Ζεράλντες, Βέρντε (64’ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Κλωναρίδης (39’ Λιβάγια).