21.7
16:51

Χάλκινο μετάλλιο ο Τσίτσος στο Ευρωπαϊκό Κ-20

Τρίτη θέση από τον Δημήτρη Τσίτσο στον τελικό του ακοντισμού και τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Κ20.

Το τρίτο της μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κ-20 που διεξάγεται στο Μπορός πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής η εθνική ομάδα στίβου της Ελλάδος.

Ο Δημήτρης Τσίτσος κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό , αφού έστειλε το ακόντιο στα 77,79 μ!

Ο νεαρός αθλητής ταξίδεψε στο Μπορός με 72,91 μ. και θα φύγει από τη Σουηδία έχοντας νωρίτερα βελτιώσει δύο φορές το ρεκόρ, αφού εκτός από την επίδοση του τελικού είχε πετύχει 75,62 μ. στον προκριματικό.

Ο Τσίτσος στις υπόλοιπες βολές του σημείωσε τις εξής επιδόσεις: 70,49μ., 73,39 μ., 66,59 μ., άφησε την 5η βολή και στην έκτη πέτυχε 75,12 μέτρα.

Νικητής στο σημερινό αγώνα ήταν ο Ελβετός Σιμόν Βιέλαντ που πέτυχε εθνικό ρεκόρ με 79,44 μ. συντρίβοντας το ρεκόρ του, το οποίο ήταν 73,07 μ., από φέτος. Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο Λετονός Σουντάζ που έστειλε το ακόντιο στα 79,23 μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Μάλιστα ο 19χρονος μπήκε ως το φαβορί στον αγώνα, καθώς είχε την καλύτερη επίδοση

“Περίμενα μια επίδοση αυτού του επιπέδου, γιατί ήξερα πως μπορώ να ρίξω πάνω από τα 75 μέτρα. Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να βγάλω αυτή τη βολή σε αυτή τη διοργάνωση. Αυτή είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση κι έτσι είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να τη συνδυάσω με ένα μετάλλιο για την χώρα μου”, είπε ο αθλητής από τα Γιαννιτσά μετά το τέλος του αγώνα του.

Στο μεταξύ άτυχη ήταν το πρωί η Κυριακή Φιλιτσάκου! Η νεαρή αθλήτρια κατέλαβε την 5η θέση με νέο ατομικό ρεκόρ 47.13.92, ωστόσο η επίδοση και η θέση ήρθαν αφού πρώτα σταμάτησε μία στροφή νωρίτερα.

Η αθλήτρια του Ηλία Γκαραβέλα αποσυντονίστηκε όταν η Τουρκάλα Μεριέμ Μπεκμέζ την προσπέρασε και τερμάτισε κι έτσι έκανε κι εκείνη το ίδιο. Ωστόσο η Ελληνίδα παρότι ήταν δεύτερη είχε μία ακόμη στροφή να διανύσει για να συμπληρώσει τα 10.000 μ, βαδην.

Η αντίδραση των Ελλήνων προπονητών στις εξέδρες ήταν άμεση κι έτσι της φώναξαν να μπει και πάλι στον αγώνα και να συνεχίσει, ωστόσο η ζημιά είχε ήδη γίνει. Με την εξέλιξη αυτή η Φιλτισάκου τερμάτισε 5η με 47.13.92, επίδοση που βελτιώνει το ατομικό της 49.05.24.

Παράλληλα η 18χρονη είναι πιθανό να απειλούσε ακόμη και το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας, το οποίο είναι 46.29.20. Στην ίδια απόσταση η Όλγα Φιάσκα τερμάτισε στην όγδοη θέση με 48.08.07, που έμεινε έξω για ένα λεπτό λόγω ποινής κι έτσι έχασε πολύτιμο χρόνο. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην Τουρκάλα Εβίν Ντεμίρ με 46.38.68, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Ελληνίδας και το ασημένιο στην Μαριόνα Γκαρσία με 46.50.50.