20.7
21:57

Αρχίζει να αρέσει η ΑΕΚ του Καρντόσο

Εντυπωσιακοί οι κιτρινόμαυροι ανά διαστήματα, φανερώνοντας αυτοματισμούς και ένα πολύ δουλεμένο αγωνιστικό πλάνο που όμως ακόμα δεν έχει φτάσει στο 100%. Ξεχώρισαν Σιμάο, Ζεράλντες, Κλωναρίδης και Μάνταλος. Πρώτο τέρμα για τον Τσίκο με τα κιτρινόμαυρα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πιέζουν και να παλεύουν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Βόλο να κάνει την πρώτη φάση στο 6ο λεπτό με τον Ηλιόπουλο. Το σκορ άνοιξε ο Ζεράλντες (14’) , μετά από ωραία συνεργασία Σιμάο-Μάνταλου, με τον τελευταίο να βγάζει την ασιστ.

Μην χάνετε χρόνο, επωφεληθείτε σήμερα κιόλας της προσφοράς μας για τους επισκέπτες του aek1924.gr και τηλεφωνήστε στο 211.1026.526 για να επιλέξετε το δικό σας πακέτο Nova3play Sports μέσω του line4you.gr, θα πάρετε ΤΙΜΗ ΕΚΠΛΗΞΗ αναφέροντας τον κωδικό ΑΕΚ1924 και θα συμμετάσχετε και στην μεγάλη κλήρωση για ένα επετειακό ρολόι ΑΕΚ 90 ΧΡΟΝΙΑ.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν έχοντας στο 16’ καλή ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα, με τον Ζεράλντες να βρίσκει υπέροχα τον Μάνταλο, αλλά ο αρχηγός της Ένωσης δεν κατάφερε με κεφάλια να βρει τον Κλωναρίδη που ήταν σε θέση βολής.

Από το 25ο λεπτό και μετά δεν είχε πολλές φάσεις η αναμέτρηση και οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να προηγείται με το γκολ του Ζεράλδες, το πρώτο του Πορτογάλου με τα κιτρινόμαυρα έστω και σε ανεπίσημο αγώνα.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο. Όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΚ άρχισε να βγάζει αυτοματισμούς και κάθετες, όπως αυτή του Χούλτ στο 57’, με αποδέκτη τον Κλωναρίδη. Ο τελευταίος πέρασε και τον τερματοφύλακα σκοράροντας με ένα αριστερό πλασέ για το 2-0.

Οι κιτρινόμαυροι προσπαθούσαν να παράξουν ποδόσφαιρο, σε ένα δυνατό ματς, με τον Κλωναρίδη (73’) να υποδέχεται ωραία μπαλιά από τον Σβάρνα, με τον επιθετικό να «κόβει» στην μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Καραγκιόζη.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν δίχως μεγάλες φάσεις, με τις δυο ομάδες να παράγουν παιχνίδι και την ΑΕΚ μετά τις αλλαγές να χάνε τον ρυθμό της. Ωστόσο δεν έχασε στιγμή την όρεξη και αρχίσει να… αρέσει το κιτρινόμαυρο σύνολο, που όμως ακόμα θέλει αρκετή δουλειά για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης (46’ Τσιντώτας), Παουλίνιο, Βράνιες (46’ Σβάρνας), Οικονόμου (74’ Λόπες), Χουλτ, Γαλανόπουλος (62’ Ντέλετιτς), Σιμόες, Ζεράλδες, Σιμάο, Μάνταλος (64’Σαμπανάτζοβιτς), Κλωναρίδης (81’ Μπότος).

ΝΠΣ Βόλος (1o ημίχρονο): Γκαραβέλης, Τσοκάνης, Ντεντάκης, Μπασόνγκ, Διαμαντής, Ηλιόπουλος, Φεράρι, Αουγκούστο, Ζοάο, Μυστακίδης, Γέντρισεκ.

ΝΠΣ Βόλος (2ο ημίχρονο): Καραγκιόζης, Λύρατζης, Κορέλας, Δημόπουλος, Τσαούσης, Κορνέζος, Συμελίδης, Μήτογλου (68’ Κορνέζος), Σαρμιέντο, Κυζεριδης, Μάντζης.