19.7
23:26

Έουπεν – ΟΦΗ 3-1 (φιλικό)

Την ήττα με 3-1 από την Έουπεν γνώρισε ο ΟΦΗ στο Βέλγιο, με τον Γιώργο Σίμο να δοκιμάζει πολλούς νεαρούς ως βασικούς και αρκετά πρόσωπα σε διαφορετικές θέσεις. Ο Πέρσον το γκολ των Κρητικών, αστόχησε σε πέναλτι ο Νέιρα.

Το δεύτερο φιλικό τεστ στο στάδιο της προετοιμασίας του έδωσε ο ΟΦΗ, που μετέβη στο Βέλγιο για να αντιμετωπίσει την Έουπεν.

Οι Βέλγοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Τσιανπιτσέτι μόλις στο 9′, ενώ ο Πέρσον ισοφάρισε στο 37, όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντίνα, ο Σουηδόις με κεφαλιά την έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βαν Κρόμπριτζ για το 1-1. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43′) ο Νέιρα κέρδισε πέναλτι, ωστόσο αστόχησε, ενώ ένα λεπτό αργότερα (44′) ο Μπαουτίστα έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λάουρεν στο 68′.

Ο Σίμος δοκίμασε πολλούς νεαρούς ως βασικούς (Δερμιτζάκης, Περδίκης, Σουρνάκης), ενώ τοποθέτησε τον Μιγκέλ Μεγιάδο ως κεντρικό αμυντικό στο ξεκίνημα, μέχρι να τον αντικαταστήσει με τον -επίσης αμυντικό μέσο- Νάστο.

Απόψε ο ΟΦΗ θα μεταβεί οδικώς στην περιοχή Χάαμστεντε, όπου και θα παραμείνει ως στις 31/7, όταν και θα επιστρέψει στην Κρήτη. Όσον αφορά τη συνέχεια των φιλικών του, το επόμενο είναι προγραμματισμένο με την Οστάνδη την Κυριακή (21/07), μια μέρα πριν τη σπουδαία κόντρα με τον Άγιαξ.

Οι συνθέσεις:

Έουπεν: Βαν Κρόμπριτζ, Κοχ, Μολίνα, Μαρέ, Τσιανπιτσέτι, Λορέν, Τογιοκάβα, Μπαουτίστα, Μποντέλ, Γκνάκα, Λαπένα

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης (54’ Σωτηρίου), Μαρινάκης (53’ Μπράουν), Μεγιάδο (46’ Νάστος), Περδίκης (53’ Γιαννούλης), Μπολάκης (53’ Κοροβέσης), Σουρνάκης (53’ Α. Ναμπί), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Ντίνας (53’ Σ. Ναμπί), Φερέιρα (46’ Σεμέντο), Πέρσον (46’ Μάνος)

Πηγή: gazzetta.gr