16.7
12:39

«Αγγαρεία» στο πρώτο – Κυριαρχία στο δεύτερο

Νίκος Κλεισαρχάκης

Με ισοπαλία ολοκλήρωσε τα φιλικά στην Πολωνία η Ένωση (1-1) κόντρα στην Σταλ Στάλοβα Βόλα, με την ομάδα να παρουσιάζει δυο πρόσωπα διαφορετικά στα δυο ημίχρονο. Εμφανής βελτίωση μετά την είσοδο… βασικών. Το γκολ ο Πέτρος Μάνταλος, αρχηγός ο Γαλανόπουλος.

Πολύ μέτριο το πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ, έχοντας πολλούς νεαρούς παίκτες στην σύνθεση αλλά και την κούραση να κάνει ακόμα πιο δύσκολη την ανάπτυξη της ομάδας.

Μην χάνετε χρόνο, επωφεληθείτε σήμερα κιόλας της προσφοράς μας για τους επισκέπτες του aek1924.gr και τηλεφωνήστε στο 211.1026.526 για να επιλέξετε το δικό σας πακέτο Nova3play Sports μέσω του line4you.gr, θα πάρετε ΤΙΜΗ ΕΚΠΛΗΞΗ αναφέροντας τον κωδικό ΑΕΚ1924 και θα συμμετάσχετε και στην μεγάλη κλήρωση για ένα επετειακό ρολόι ΑΕΚ 90 ΧΡΟΝΙΑ.

Από την αρχή η Σταλ Στάλοβα Βόλα έδειχνε πιο ορεξάτη για να παράξει παιχνίδι, καθώς από το 3ο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι ο Βίτασικ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Οι κιτρινόμαυροι συνδυάστηκαν σε κάποιες περιπτώσεις πολύ καλά, όμως η τελική πάσα χανόταν.

Όλο το ημίχρονο κύλησε έτσι, με την Ένωση να μην μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο και την Σταλ να δείχνει καλύτερη μέσα στο γήπεδο. Στο 43’ ήρθε το γκολ για τους Πολωνούς, με τον Μίστρζικ να γυρίζει στον Φιτζίβκιεβιτς ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εκεί ακριβώς που σταμάτησε το πρώτο, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να παράξει παιχνίδι και γενικότερα να έχει μία προβληματική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Από το 65ο λεπτό και μετά, που άρχισαν να μπαίνουν παίκτες από τον πάγκο, ανέβασε ρυθμό η Ένωση, κράτησε και κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και δεν είχε κανένα θέμα να αντιμετωπίσει από την Σταλ.

Στο 70’ μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Γαλανόπουλου, ο Μπότος έκανε την προβολή, ο Κόνεφολ απέκρουσε, αλλά ο Μάνταλος πήρε το… ριμπάουντ και πλάσαρε υπέροχα για το 1-1.

Μέχρι το τέλος οι κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δημιούργησαν πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ, όμως η τελική προσπάθεια δεν έφερε το γκολ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή του Κλωναρίδη (86’) που μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Κόνεφολ έδιωξε σε κόρνερ.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης (61′ Τσιντώτας), Λόπες, Οικονόμου (65′ Βράνιες), Σβάρνας, Σταμούλης, Γαλανόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς, Ντέλετιτς (65′ Σιμάο), Σαρδέλης (65′ Μάνταλος), Μπότος (74′ Ζεράλδες), Γιακουμάκης (74′ Κλωναρίδης).

ΣΤΑΛ ΣΤΑΛΟΒΑ: Καλινόφσκι (46′ Κόνεφολ), Γιάζκεβιτς, Βίτασικ, Σπίεβακ (46′ Γιαρόζ), Σομπότκα, Μίστρζικ (46′ Βίζικ), Προζίνσκι, Πιέτρας, Ντάντοκ, Πλόνκα (61′ Γιόπεκ), Φιτζκίεβιτς (46′ Ζιαβίνσκι).