15.7
21:08

Έδειξε σημάδια βελτίωσης και αφήνει υποσχέσεις!

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με την Μακάμπι Νετάνια (1-1), άλλα άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης απ’ τα προηγούμενα φιλικά επί Πολωνικού εδάφους και αφήνει υποσχέσεις για την συνέχεια.

Τα πρώτα λεπτά για την ΑΕΚ ήταν αναγνωριστικά για τον τρόπο που θα παίξει η ίδια και ο αντίπαλος της, αλλά κατάφερε μόλις στο 6ο λεπτό να απειλήσει με τον Λιβάγια, αφού πρώτα χάθηκε η μπάλα απ’ τους Σιμάο και Μάνταλο, με αποτέλεσμα ο Κροάτης φορ να μην σουτάρει καλά και να κερδίσει το κόρνερ.

ΑΕΚ και τα μυαλά στα κάγκελα, παρακολουθήστε όλους τους αγώνες της ομαδάρας μας με το πακέτο Nova Sports pack μέσω του line4you.gr σε ΤΙΜΗ ΕΚΠΛΗΞΗ και συμμετάσχετε στην μεγάλη κλήρωση για ένα επετειακό ρολόι ΑΕΚ 90 ΧΡΟΝΙΑ, καλέστε σήμερα στο 211.1026.526 και αναφέρετε τον κωδικό ΑΕΚ1924.

Στη συνέχεια οι Ισραηλινοί πήραν χώρο στο ματς με την ΑΕΚ να προσπαθεί να κερδίσει την μπάλα, αλλά και όποτε την είχε θέλοντας να κάνει επίθεση από πίσω, έβρισκε μπελάδες με το πρέσινγκ της Μακάμπι Νετάνια, που σε μερικές περιπτώσεις υπέπεσαν οι Κιτρινόμαυροι σε λάθος μεταβίβαση.

Παρόλα αυτά η Ένωση κατάφερε κατά διαστήματα να βρει διαδρόμους, να κρατήσει μπάλα και να ψάξει την ευκαιρία, ενώ στο 22ο λεπτό του ματς άνοιξε το σκορ με τον Πέτρο Μάνταλο.

Η Ένωση είχε ανέβει ψηλά πίεζε την αντίπαλη άμυνα και ο Λιβάγια κατάφερε να κλέψει την μπάλα, να την κρατήσει περιμένοντας την κίνηση του Μάνταλου ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας και πλάσαρε για το 1-0 με το αριστερό του πόδι.

Απ’ εκεί και έπειτα η Ένωση συνέχισε να προσπαθεί να δημιουργεί φάσεις και να έχει την κατοχή της μπάλας, έχοντας ως αποτέλεσμα να δέχεται τα μαρκαρίσματα της Μακάμπι, είτε σκληρά, είτε ήπια σε ανάλογες περιπτώσεις.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν κι’ άλλη ευκαιρία για γκολ στο 41ο λεπτό του αγώνα, που έπειτα από ωραία συνεργασία με Ζεράλντες, Μάνταλο και Λιβάγια ο τελευταίος δεν μπόρεσε να πλασάρει τον αντίπαλο γκολκίπερ, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ, σε ένα ημίχρονο που η Ένωση εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένη και καλύτερη απ’ τα υπόλοιπα φιλικά της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και είχε δυο ευκαιρίες μόλις στα δυο πρώτα λεπτά. Συγκεκριμένα, στα 44 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κλωναρίδης βρήκε τον Ζεράλντες, ο Πορτογάλος έπιασε ωραίο σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο, ενώ στην επόμενη φάση ο Ζεράλντες βρήκε τον Λιβάγια αυτός πλάσαρε και απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Μακάμπι.

Στο 52ο λεπτό του αγώνα, οι Μάνταλος, Ζεράλντες εξαφάνισαν την μπάλα με την «μια» και έβγαλαν τον Κλωναρίδη σε τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ΑΕΚ με το πλασέ που επιχείρησε, με αποτέλεσμα να το αποκρούσει η Μακάμπι και να βγει στην αντεπίθεση κερδίζοντας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, από πού και προήλθε το γκολ της ισοφάρισης.

Συγκεκριμένα, στο 53ο λεπτό του ματς ο Κολομπάρο εκτέλεσε ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, με τον Μπάρκα να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης και να την παρακολουθεί να μπαίνει στα δίχτυα απ’ την δεξιά πλευρά του, χωρίς να αντιδράσει.

Η ισοφάριση δεν επηρέασε την ΑΕΚ που συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και την κατοχή της μπάλας, όπως και τον πρώτο λόγο στις κινήσεις, βγάζοντας ωραίες ενέργειες επιθετικά. Μάλιστα, στο 72ο λεπτό είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λιβάγια για το 2-0. Ο Γαλανόπουλος έκλεψε έδωσε στον Λιβάγια αυτός μπήκε απ’ τα αριστερά πάτησε περιοχή έκοψε την μπάλα δεξιά για τον Κλωναρίδη, αλλά έκλεψε και έδιωξε τελευταία στιγμή η άμυνα της Μακάμπι.

Ο Λιβάγια μάλιστα, είχε ακόμα δυο φάσεις με τον ίδιο πρωταγωνιστή, στο 75ο λεπτό με ένα σουτ που απέκρουσε ο γκολκίπερ της Μακάμπι, αλλά και στο 78ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ απ’ το σημείο της μεγάλης περιοχής και μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1.

Απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια καλή και βελτιωμένη εικόνα στο παιχνίδι της, κόντρα στην Μακάμπι Νετάνια, βγάζοντας στον αγωνιστικό χώρο αρχικά κατά διαστήματα και στη συνέχεια, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όλα όσα δουλεύει αυτές τις μέρες στην Πολωνία.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας (65’ Αθανασιάδης), Παουλίνιο, Χουλτ (70’ Λόπες), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες (65’ Οικονόμου), Σιμόες, Σιμάο (72’ Γαλανόπουλος), Κλωναρίδης, Μάνταλος (76’ Ντέλετιτς), Ζεράλντες, Λιβάγια.