12.7
21:52

Καρντόσο: «Προσπαθούμε να βρούμε παίκτες για να ολοκληρωθεί το ρόστερ»(VIDEO)

Όσα είπε ο τεχνικός της ΑΕΚ μετά την φιλική ήττα της Ένωσης κόντρα στην Τρεντσίν με 2-1 τόσο για το δεύτερο φιλικό ματς όσο και για το μέλλον του Δικεφάλου.

Αναλυτικά όσα είπε:

Τι τον ενόχλησε σήμερα η ήττα ή τα πολλά λάθη;

Δεν βλέπω κάποια μεγάλη διαφορά σε σχέση με το πρώτο ματς και το σημερινό. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, χάσαμε το πέναλτι, αν είχαμε σκοράρει το σκορ θα ήταν διαφορετικό, τώρα θα μιλούσαμε για κάτι άλλοΦυσικά και ο αντίπαλος κυρίως στο πρώτο 30λεπτο άσκησε μεγάλη πίεση και πολύ ψηλά, σε κάποιες από αυτές τις στιγμές δεν βρήκαμε αυτές τις λύσεις για να διασπάσουμε την πίεση. Και λόγω αυτού δεν είχαμε το κατάλληλο επιθετικό κομμάτι, να αναπτυχθούμε και να κάνουμε αυτό που σχεδιάσαμε. Πιστεύω ότι με λιγότερη κούραση και έχοντας πιο φρεσκαρισμένους ποδοσφαιριστές για να εκμεταλλευόμαστε τους χώρους και να έχουμε περισσότερη κίνηση.

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Σε ποιον βαθμό έχουν αφομοιώσει οι παίκτες το αγωνιστικό μοντέλο που θέλει να εφαρμόσει;

Νομίζω πως είδαμε πράγματα που σε άλλες περιπτώσεις άγγιζαν περισσότερο και άλλοτε λιγότερο σε αυτά που θέλουμε να κάνουμε. Μερικές φορές αυτό μπορεί να έχει λάθη ατομικά που μπορούν να κάνουν όλη τη διαφορά. Αυτό που είδα όμως ήταν η προσπάθεια της ομάδας να ανταποκριθεί σε αυτά που δουλεύουμε και ζητάμε, αυτό το είδα. Φυσικά θα μπορούσε να είναι καλύτερα γιατί ψάχνουμε πάντα τη νίκη. Αλλά έχω δει την προσπάθεια. Θα ήταν πολύ εύκολα να οργανώσω έτσι την ομάδα βάζοντας τους παίκτες που πιστεύω ότι θα αποδώσουν καλύτερα αυτό που ζητάμε, αλλά δεν το έκανα ούτε στο πρώτο φιλικό, ούτε στο δεύτερο ούτε θα το κάνω κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας. Οπότε η γενική αξιολόγηση είναι ότι είδα ενδιαφέροντα πράγματα, είδα και πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε.

Κυνήγησαν οι παίκτες μέχρι το τέλος το γκολ, είναι αυτή η συμπεριφορά νικητή που θέλει να βλέπει από τους παίκτες του;

Το πρώτο πράγματα που θέλω να καταλάβει η ομάδα μου, είναι να καταλάβει να ξεχωρίζει τις διαφορετικές στιγμές κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. 100% όμως θέλω και την ομάδα μου να έχει τον χαρακτήρα έτσι ώστε να παλεύει μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μερικές φορές όμως το τρέξιμο δεν σου δίνει το αποτέλεσμα, πρέπει να υπάρχει η σωστή πάσα στο χώρο για να πάρεις το αποτέλεσμα. Ούτως ή άλλως μέχρι τη στιγμή που δεχτήκαμε το γκολ στο δεύτερο μέρος είχαμε τον έλεγχο, οπότε εκεί εστιάζω και υπάρχουν ενδιαφέροντα πράγματα. Υπάρχουν λεπτομέρειες, τις οποίες πρέπει να τις κάνουμε 100%. Για παράδειγμα στο πρώτο μέρος δεν μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε τις κοντινές πάσες από τον τερματοφύλακα γιατί δεν είχαμε την κατάλληλη τοποθέτηση. Και αυτό επέτρεψε στον αντίπαλο να παίρνει την μπάλα και να έχει χώρους για επίθεση. Αυτές οι μικρές διαφορές κάνουν. Οφείλουμε να συνεχίσουμε τη δουλειά για να βελτιωθούμε. Γιατί αν σκεφτούμε το παιχνίδι σε σχέση με τις φάσεις που δεχτήκαμε, νομίζω τα πήγαμε αρκετά καλά. Είδαμε μια ομάδα που κάναμε άμυνα ψηλά, είδαμε πίεση ψηλά όμως υπάρχουν λεπτομέρειες που πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε.

Για το ότι ο Κλωναρίδης πήγε κοντά στον Γιακουμάκη κι αν θα χρησιμοποιεί το 4-4-2…

Είναι προφανές ότι λείπουν κάποιοι παίκτες για να ολοκληρωθεί το ρόστερ, εγώ σε συνεργασία με τη διοίκηση προσπαθούμε να βρούμε τους παίκτες που θέλουμε και να τους φέρουμε στην ΑΕΚ. Αυτό που επέλεξα είναι επειδή ο Κλωναρίδης έχει τα χαρακτηριστικά αυτά, να παίζει λίγο πιο προωθημένος. Έτσι με βάση τα χαρακτηριστικά του Κλωναρίδη που είναι ένας παίκτης που του αρέσει να κινείται στον χώρο και στο κέντρο, προσπαθήσαμε να εκμεταλλευτούμε αυτό. Επίσης γνωρίζετε ότι ο Λιβάγια δεν είναι ξεκάθαρα στράικερ και γι αυτό ζητάμε από τον Βίκτωρα να κάνει κινήσεις έτσι ώστε να εκμεταλλευόμαστε τους ελεύθερους χώρους στην πλάτη της άμυνας.