12.7
20:54

Έδειξε δείγματα, αλλά θέλει δουλειά!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Στο δεύτερο φιλικό κατά σειρά επί Πολωνικού εδάφους, ο δικέφαλος ηττήθηκε με 2-1 από την πιο έτοιμη Τρεντσίν – Χαμένο πέναλτι στο πρώτο μέρος, καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Καρντόσο που κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις

Με σχήμα 4-2-3-1 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Μιγκέλ Καρντόσο χρησιμοποιόντας τον Σαμπανάτζοβιτς σε ρόλο επιτελικού μέσου και τους Μάνταλο και Ντέλετιτς στα άκρα. Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ έψαχνε τα πατήματα της με τους Σλοβάκους να δείχνουν πιο επιθετικοί, και μάλιστα να έχουν και μια πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό όταν ο Ντεπέτρις δεν βρήκε στόχο στο σουτ του από μακριά.

ΑΕΚ και τα μυαλά στα κάγκελα, παρακολουθήστε όλους τους αγώνες της ομαδάρας μας με το πακέτο Nova Sports pack μέσω του line4you.gr σε ΤΙΜΗ ΕΚΠΛΗΞΗ και συμμετάσχετε στην μεγάλη κλήρωση για ένα επετειακό ρολόι ΑΕΚ 90 ΧΡΟΝΙΑ, καλέστε σήμερα στο 211.1026.526 και αναφέρετε τον κωδικό ΑΕΚ1924.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Καρντόσο φώναζε διαρκώς από τον πάγκο προκειμένου οι «κιτρινόμαυροι» να κάνουν όλα όσα δουλεύουν εδώ και μέρες στο Κίελτσε της Πολωνίας. Στο 19ο λεπτό η Τρεντσίν χάνει μεγάλη ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Ρόγκουλιτς που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Τσιντώτα. Λίγο αργότερα η Ένωση απάντησε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει αυτή το σκορ. Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση ελεύθερου από τον Τσιντώτα ο Μάνταλος πήρε την μπάλα, έβγαλε μια εξαιρετική πάσα στον Ντέλετιτς αυτός πάτησε περιοχή σούταρε η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Λιβάγια ο οποίος δεν έκανε καλό πλασέ σε σχεδόν κενό τέρμα με την μπάλα να βγαίνει αουτ.

Στο 36’ η ΑΕΚ και πάλι σε κίνδυνο με τον Τσιγκρίνσκι όμως τελευταία στιγμή να βγάζει τη μπάλα σε κόρνερ ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ βρίσκεται και πάλι σε ευνοϊκή θέση για γκολ καθώς ο Μάνταλος κέρδισε πέναλτι όμως η εκτέλεση που ανέλαβε ο ίδιος δεν ήταν εύστοχη με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του γκολκίπερ της Τρεντσίν.

ΤΗΣ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ

Καλύτερη στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν συνοχή και να κρατάνε τις γραμμές τους παίζοντας με τον τρόπο που ήθελε ο Καρντόσο από το πρώτο λεπτό. Μάλιστα η ΑΕΚ είχε μια καλή επίθεση στα πρώτα λεπτά μετά από καλή μπαλιά του Σιμάο που έκανε καλό παιχνίδι σήμερα. Ο Μάνταλος που ήταν αποδέκτης έκανε την προβολή για να σκοράρει αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

Στο 59’ η ΑΕΚ είχε ακόμη μια επίθεση με τον Μάνταλο που έδωσε έξυπνα στον Κλωναρίδη με τον τελευταίο να πιάνει καλό σουτ που όμως έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ των Σλοβάκων.

Η ΑΕΚ επιχειρούσε περισσότερο στο δεύτερο μέρος και σε αυτό βοήθησαν και οι αλλαγές του Καρντόσο με το δίδυμο Σιμόες – Γαλανόπουλου να τα πηγαίνει εξαιρετικά και τον Σιμάο σε ρόλο 10αριού επίσης να κάνει καλό παιχνίδι. Στο 72ο λεπτό η ΑΕΚ βρίσκεται κοντά στο 1-0 όμως το μονοκόμματο σου του Σιμάο κατάφερε να διώξει και πάλι ο πορτιέρο της Τρεντσίν. Ότι δεν κατάφερε η Ένωση το εκμεταλεύτηκε η Τρεντσίν στο 78’ μετά από λάθος του Παουλίνιο αρχικά και του Σιμόες στη συνέχεια οι Σλοβάκοι άνοιξαν το σκορ στο Κίελτσε της Πολωνίας.

Στη συνέχεια η Ένωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο παιχνίδι της με τον Καρντόσο να γυρνά το σύστημα της σε 4-4-2 και τον Μπότο να περνά στο δεξιό άκρο του κέντρου. Δεν τα κατάφερε όμως η ΑΕΚ και λίγα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα δέχτηκε και δεύτερο τέρμα από τον Μπουκανί σε έξοδο του Μπάρκα και αργό γύρισμα της άμυνας. Στο φινάλε η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει το σκορ καθώς μετά από σου του Κλωναρίδη, ο Μπότος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1.

ΑΕΚ: Τσιντώτας (46’ Μπάρκας), Παουλίνιο, Οικονόμου (46’ Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι (46’ Βράνιες), Χουλτ (66’ Λόπες), Σιμάο (80’ Μπότος), Κρίστισιτς (46’ Σιμόες), Ντέλετιτς (46’ Κλωναρίδης), Σαμπανάτζοβιτς (46’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Λιβάγια (66’ Γιακουμάκης)

Τρεντσίν: Σέμρινετς, Λίχεον, Σούλεκ, Λάτσκο, Σκοβάισα, Ρόγκουλιτς, Κολβάικ, Σουμπαϊρού, Μπουκαρί, Κορίν, Ντεπέτριτς