16.6
19:55

Κόπα Αμέρικα: Ο Σκαλόνι αφήνει στον πάγκο τον Ντι Μαρία

Το πρώτο μέτρο μετά την ήττα (0-2) από την Κολομβία στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα 2019 ελήφθη. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της εθνικής Αργεντινής αφήνει στον πάγκο τον Άνχελ ντι Μαρία, ο οποίος απογοήτευσε κόντρα στους καφετέρος.

Μια από τα… ίδια για την εθνική Αργεντινής. Η αλμπισελέστε μπήκε με το αριστερό στο Κόπα Αμέρικα 2019, καθώς γνώρισε την ήττα (0-2) από την Κολομβία στην πρεμιέρα των δύο ομάδων και του δευτέρου ομίλου (πρώτη αγωνιστική) της διοργάνωσης.

Η εσωστρέφεια επανήλθε στο “στρατόπεδο” της αλμπισελέστε. Μπορεί ο Λιονέλ Μέσι με τις δηλώσεις του να προσπάθησε να τονώσει το ηθικό των συμπατριωτών του, αλλά ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Λιονέλ Σκαλόνι, ήδη έλαβε το πρώτο μέτρο.

Στην προπόνηση της Κυριακής (16/6) έστειλε στην ομάδα των αναπληρωματικών τον Άνχελ ντι Μαρία. Ο Φιδέο ξεκίνησε βασικός στο ματς με τους καφετέρος, αλλά στο πρώτο ημίχρονο ήταν… εξαφανισμένος στον αγωνιστικό χώρο της “Αρένα Φόντε Νόβα” του Σαλβαντόρ.

Ο Ροδρίγο ντε Πάουλ τον αντικατέστησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Αργεντινή ανέβασε την απόδοσή της, έχασε ευκαιρίες (με σπουδαιότερη εκείνη του Λιονέλ Μέσι), αλλά στη συνέχεια παραδόθηκε στα γκολ των Ρογέρ Μαρτίνες και Ντουβάν Σαπάτα.

Αυτός ήταν που πήρε φανέλα βασικού για το ματς με την Παραγουάη στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της διοργάνωσης.