15.6
20:56

Τελείωσε το βασανιστήριο

Το 3-1 στην σειρά με… ιδρώτα κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ στο κλειστό του Περιστερίου (82-83) και να τερματίζει στην 3η θέση της Basket League.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασισμένη από ότι στα προηγούμενα παιχνίδια της σειρά και κατάφερε να κάνει ένα σερί πόντων (0-5). Επέβαλλε το ρυθμό της και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων (6-15). Στο τέλος όμως το Περιστέρι αποδείχθηκε μαχητικό και μείωσε στο -6 (18-24) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Το ίδιο δυναμικά ξεκίνησε η Ένωση στη δεύτερη περίοδο (24-30) έχοντας καλούς συνδυασμούς. Στην πορεία όμως το Περιστέρι ισορρόπησε το ματς και εκμεταλλεύτηκε εκείνο, αυτή την φορά, τις επιπολαιότητες των κιτρινόμαυρων (30-30). Η ισορροπία στο παιχνίδι διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο, με την ΑΕΚ στο +4 (38-41).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση φάνηκε να αιφνιδιάζεται από το Περιστέρι, με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά (43-41) αλλάζοντας τις ισορροπίες του ματς. Το ματς κύλησε με συνεχές εναλλαγές στο προβάδισμα (47-48) ,όμως  το Περιστέρι στο τέλος διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα. Οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς το προβάδισμα στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, με τον Ξανθόπουλο να κάνει τα πάντα για την ΑΕΚ και τον Γκρέι να σκοράρει τρίποντο για το 52-50 του Περιστερίου στο 26′.

Το 60-59 στο 30′ έδειχνε την αποφασιστικότητα των γηπεδούχων να στείλουν τη σειρά σε πέμπτο ματς, την ώρα που ο Γιορκ κι ο Θίοντορ πάλευαν με νύχια και με δόντια για να… τελειώνουν με την τρίτη θέση. Ένα μικρό ξέσπασμα έδωσε ξανά το τιμόνι στην ομάδα του Πεδουλάκη (71-70 στο 34′), με τον Βασιλόπουλο να σκοράρει τρίποντο για το 82-82 στα 25.5″, τον Χάντερ να βάζει μια βολή για το 82-83 στα 11″ και τον Κάλαχαν να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Βασιλόπουλος 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης, Καράμπελας 7 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος 2, Φιλιππάκος 3, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Φλέμινγκς 12 (3/5 τρίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 18 (6/6 δίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 5 (1), Γιορκ 19 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης, Σάκοτα 10 (1/8 σουτ), Τσαλμπούρης 2, Σαντ-Ρος 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Θίοντορ 12 (2), Εμπάκουε 1

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 17/34 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/29 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 20/24 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη