01.6
09:38

Θεοφίλου στο ΑΕΚ1924: «Το πίστευα στα πέναλτι και είμαστε Πρωταθλητές!»

Ο αρχηγός και «φύλακας άγγελος» της ΑΕΚ χθες (31/05) στον τελικό που το Πρωτάθλημα βάφτηκε κιτρινόμαυρο, μιλά αποκλειστικά στο ΑΕΚ1924 λίγα λεπτά μετά την στέψη.

Πεπεισμένος πως θα απέκρουε πέναλτι ο Δημήτρης Θεοφίλου, το ανέφερε έντονα και στους συμπαίκτες του λίγο πριν την κρίσιμη διαδικασία που θα έκρινε τον Πρωταθλητή.

Εντυπωσιασμένος από τον κόσμο, που τραγουδούσε το όνομά του, αναφέρθηκε στην συνομιλία που είχαν εκείνος και οι συμπαίκτες του με την κερκίδα και βοήθησε πολύ να ανατραπεί το 0-2 ου ημιχρόνου.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Δημήτρη Θεοφίλου στο ΑΕΚ1924:

Για τις σκέψεις του πριν τα πέναλτι:

«Το πίστευα! Στα πέναλτι είμαι πολύ καλός, όλοι οι συμπαίκτες μου το ξέρουν, μου έχουν εμπιστοσύνη και ξέρουν ότι κάθε φορά που πάμε στα πέναλτι έχουμε πλεονέκτημα.»

Για το ότι πέτυχαν μία μεγάλη ανατροπή φέτος, παρά το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου:

«Η ομάδα έχει ψυχή, το απέδειξε και σήμερα. Έχουμε κάνει πάρα πολλές ανατροπές φέτος, δεν ξέρω ποια να πρωτοθυμηθώ.

Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0, μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο, με πίεση επειδή είμασταν και το φαβορί. Παρ’ όλα αυτά καταφέραμε την ανατροπή και στο τέλος είμαστε εμείς οι Πρωταθλητές».

Για τον κόσμο και την ολιγόλεπτη συνομιλία στο ημίχρονο:

«Δεν υπάρχουν λόγια για τον κόσμο. Γέμισε για άλλη μια φορά το γήπεδο, μας στήριξε, μας έδωσε μεγάλη δύναμη.

Στο ημίχρονο μας έδωσε μεγάλη ώθηση, επειδή μιλήσαμε με τον κόσμο ενώ ήμασταν πίσω στο σκορ και αυτό μας βοήθησε πολύ να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα. Τον ευχαριστούμε πολύ».