31.5
23:24

Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ επικράτησε στα πέναλτι του Παναθηναϊκού στο Καματερό και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος στο ποδόσφαιρο σάλας.

Πρωταθλήτρια Ελλάδος στο φούτσαλ αναδείχθηκε η ΑΕΚάρα μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι, κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Στην αρχή τους ματς η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μόλις στο 8ο λεπτό με τον Παουρή άνοιξε το σκορ και η Ένωση βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ.  Η «Ένωση» είχε αρκετές καλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ, γεγονός που της προκάλεσε εκνευρισμό στο παιχνίδι της. Η ΑΕΚ στάθηκε άτυχη με τους «πράσινους» να κάνουν το 2-0 δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετά από κεφαλιά του Στρατή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προσπάθειες της ΑΕΚ έπιασαν τόπο, όταν ο Αρτινός στο 28ο λεπτό με ωραίο σουτ μείωσε σε 2-1. Η πίεση της ΑΕΚ έφερε αποτελέσματα καθώς δεν πέρασαν λίγα λεπτά με τον Ντάτη να ισοφαρίζει σε 2-2. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στη συνέχεια το ματς πήγε στα πέναλτι, με τον Θεοφίλου να αποκρούει δύο φορές και να χαρίζει στην ΑΕΚ τον τίτλο μέσα σε κλίμα αποθέωσης.

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Μάνος, Δελαπόρτας, Θανασάι, Ασημακόπουλος, Αρτινός, Ζιάκας, Ντάτης, Ηλιάδης, Γιώτης, Ταρνανίδης, Χριστόπουλος, Λιαρόπουλος, Μπελτσίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπάρδης, Ντάρλας, Γκαϊφύλλιας, Παούρης, Γκρίτζαλης, Κατεβτσιάν, Μπελτσίδης, Θεοδωρόπουλος, Κάλκος, Χατζηφωτίου, Παπαευστρατίου, Πολίτης, Μπάμπης, Ζάχος.