26.5
20:45

Μεγάλη νίκη για Σαμπντόρια

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Σαμπντόρια χάλασε το φινάλε της Γιουβέντους (2-0) στο αποχαιρετιστήριο ματς του Φάμπιο Κουαλιαρέλα στο «Λουίτζι Φεράρις».

Δίχως Κριστιάνο Ρονάλντο, με πολλούς αναπληρωματικούς και χωρίς εμφανές κίνητρο, η Γιουβέντους κατέβηκε στο κατάμεστο «Λουίτζι Φεράρις» από… υποχρέωση.

Μετά από ένα πολύ μέτριο πρώτο μέρος, το ματς άναψε στην επανάληψη με την «Μεγάλη Κυρία» να μπαίνει πολύ γερά στην επανάληψη και να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες με Κεν (47’) και Ντιμπάλα (51’).

Η Γιουβέντους άγγιξε το 0-1, όμως το γκολ του Κεν ακυρώθηκε ως οφσάιντ (81’), με την Σαμπντόρια να μιλάει στο τέλος και να φτάνει σε μία πολύ σημαντική νίκη από ηθικής άποψης.

Στο 84ο λεπτό Γκαμπιαντίνι και Ντεφρέλ έπαιξαν όμορφα το ένα-δύο και μετά από σουτ του τελευταίου που κόντραρε στα σώματα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ένα εκπληκτικό γκολ του Καπράρι άφησε «άγαλμα» τον Πινσόλιο και έκανε το 2-0 στην τέταρτη φετινή ήττα της Γιουβέντους στο φετινό πρωτάθλημα.