25.5
19:04

Πέρασε στα ημιτελικά όταν θύμισε… ΑΕΚ!

Η Ένωση επικράτησε με 88-75 επί του Χολαργού και σφράγισε το εισιτήριο της για τα ημιτελικά των Play off της Basket League, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πατρών. Μέτρια εικόνα και με σκαμπανεβάσματα μέσα στο ματς είχε η Βασίλισσα που στην τελευταία περίοδο έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη!

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς, όπως ξεκίνησε ο Χολαργός, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αποκτήσουν στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα μια διαφορά 8 πόντων με το σκορ στο 6-14. Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει και να αντιδράσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αρχικά απ’ την προβληματική της άμυνα και μετέπειτα απ’ το καλό χειρισμό του παιχνιδιού απ’ τον Χολαργό, καταφέρνοντας να τελειώσουν την πρώτη περίοδο με δικό τους προβάδισμα και το σκορ στο 20-27, έχοντας 7 πόντους διαφορά στο σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν πιο σοβαροί και αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και με ένα σερί 11-0 πήρε προβάδισμα, με το σκορ στο 29-27. Στη συνέχεια η Ένωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αποκτώντας και μια διαφορά ασφαλείας, αλλά ο Χολαργός κατάφερε να ξεπεράσει όποια εμπόδια συνάντησε και ξανά έφερε το ματς ισόπαλο με το σκορ στο 40-40. Όμως, το σκορ ημιχρόνου είχε την υπογραφή του Γιορκ καθώς με δυο δικά του τρίποντα η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το 46-44, έχοντας αυτή το προβάδισμα στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε με πατημένο το γκάζι και πήρε προβάδισμα 9 πόντων, με το σκορ στο 53-44. Εκεί, ο Χολαργός αφυπνίστηκε και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους δυο πόντους με 57-55. Στη συνέχεια η Βασίλισσα κράταγε το προβάδισμα στο σκορ, καταφέρνοντας να ανεβάσει και την διαφορά στο σκορ στο +6 με 67-61 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να ανεβάσει κι’ άλλο την διαφορά απ’ τον Χολαργό και να πιάσει για πρώτη φορά στο ματς διψήφιο αριθμό διαφοράς, χάρη σε ένα τρίποντο του Σάκοτα που έκανε το 72-63. Ο Χολαργός δεν τα παράτησε και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και να απειλήσει εκ’ νέου την Ένωση, καταφέρνοντας να ρίξει την διαφορά στους έξι πόντους με το σκορ στο 79-73.

Όμως, η Βασίλισσα δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και αντέδρασε σωστά επιθετικά και βελτιώνοντας αμυντικά την εικόνα της, καταφέρνοντας στο τέλος να επιβληθεί με 88-75 επί του Χολαργού και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά των Play Off της Basket League, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πατρών.