24.5
19:36

«Πέταξε» την ευκαιρία – Μόνο νίκη στο ΟΑΚΑ

Δεν κατάφερε να «σπάσει» την έδρα του Ολυμπιακού η ΑΕΚ και ηττήθηκε (22-17) δίχως όμως να έχει την κάκιστη εμφάνιση του πρώτου αγώνα. Κρίσιμες οι 3 αποκρούσεις του Ραντούλοβιτς που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ από την ΑΕΚ.

Για ακόμα μία φορά ανέτοιμη η Ένωση να πάρει την νίκη στο κλειστό στου Ρέντη κόντρα στον Όμιλο Ξυνή/Ολυμπιακό, καθώς είχε την ευκαιρία αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε.

Η αναμέτρηση και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, είχε αρκετές διακοπές. Στο 42ο λεπτό και ενώ ο ΟΣΦΠ είχε μείνει με 3 παίκτες στο γήπεδο, οι οπαδοί πετούσαν μπουκάλια, έφτυναν και κατέστρεφαν τα δίχτυα πίσω από το τέρμα του Ραντούλοβιτς, δημιουργώντας την γνωστή… ζούγκλα.

Ο Αργυρού είχε πάρει από το… χέρι την επίθεση της ΑΕΚ (7 τέρματα) και η απουσία του Γιάκομπσεν ήταν αισθητή. Ζωής και θανάτου το ματς στο κλειστό του ΟΑΚΑ την Τρίτη (28/5 19:00).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά, έχοντας ανοίξει το σκορ και δείχνοντας διάθεση να παλέψει (2-2). Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ και οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον αντίπαλο (10-5). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 12-7 και με την Ένωση να μην έχει καταφέρει να βρει τα πατήματά της.

Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν στον ίδιο χαμηλό ρυθμό (16-12), με τον Ραντούλοβιτς να ανεβάζει ρυθμό και να κάνει 3 διαδοχικές αποκρούσεις. Οι συμπαίκτες του όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα, παρ’ ότι θα μπορούσαν να έχουν πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής την διαφορά (18-13).

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι και οι παίκτες της ΑΕΚ έχασαν ακόμα κάποιες ευκαιρίες στο τέλος, χάνοντας τις τελευταίες ελπίδες για την ανατροπή. Έτσι, το ματς ολοκληρώθηκε με ήττα της Ένωσης (22-17) αλλά με μία καλύτερη εμφάνιση από αυτή του πρώτου αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-2, 5-3, 9-5, 12-7 (ημ), 13-8, 15-10, 16-12, 17-13, 19-16, 22-17

Ολυμπιακός: Κρητικός 1, Τζηράς 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 6, Χάλαρης, Τσίλης 1

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάν, Αργυρού 7, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα